Sosyal Medya

Tartışmalı sosyal medya içeriği kararnamesi imzalandı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, sosyal medya şirketlerinin hesapları ve içerikleri kaldırma yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan kararnameyi imzaladı.

Tartışmalı sosyal medya içeriği kararnamesi imzalandı

Brezilya'da bugün tartışmalara sebep olan bir kararname imzalandı. BBC'den gelen bir rapora göre, Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, sosyal medyada bazı değişikliklere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yeni düzenleme ile Brezilya, sosyal medya içeriklerinin keyfi olarak kaldırılmasıyla baş etmeye çalışıyor. Devlet Başkanı ayrıca yeni düzenleme ile ifade özgürlüğünü korumayı hedefliyor.

Brezilya'da tartışmalı sosyal medya anlaşması imzalandı

Tartışmalı sosyal medya içeriği kararnamesi imzalandı - Resim : 1

Yeni kararname ile sosyal medya şirketleri artık kafalarına göre hareket edemeyecek. Amaç ülkede içerik denetleme görevini kontrol altına almak. Artık sosyal medyada bir içerik kaldırılmadan önce "haklı sebep ve motivasyon" kanıtlanmak zorunda olacak. Kararname 7 Eylül Bağımsızlık Günü'nde duyuruldu. 

Koronavirüs salgını döneminde internette çok fazla yanlış bilginin olduğu malum. Bu dönemde sosyal medya hesaplarından onlarca içerik kaldırıldı. Temmuz ayında YouTube Covid-19 hakkında yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro'ya ait kanaldan 15 video silmişti. Geçen yıl Facebook tarafında da benzeri yalanmıştı. Bolsonaro'nun çok sayıda taraftarının hesapları kaldırılmıştı.  O zamandan beri destekçilerini Telegram ve Parler gibi platformlara yönlendiren Bolsonaro şimdi daha aktif adımlar atıyor diyebiliriz.

Sosyal medyada bilgi kirliliği ve yanıltıcı bilgiler paylaşan hesaplar oldukça fazla ancak bu hesaplarla mücadelede adil davranmak da çok önemli. Sosyal medya devleri kafalarına göre içerik kaldırabiliyor. Bu nedenle Brezilya'nın attığı adım aslında yerinde olmuş diyebiliriz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.