Threads’de siyasete yer olmayacak!

Twitter’ı kimileri için çekilmez kimileri içinse cazibe merkezi kılan siyaset ve politika, yeni platform Threads’in ilgi alanı dışında kalacak.

Threads’de siyasete yer olmayacak!

Instagram'ın yeni platformu Threads, politika ve "sert haberler"e teşvik edecek bir yapıdan uzak duracak. Instagram'ın lideri Adam Mosseri, The Verge ile yaptığı bir Threads sohbetinde bu durumu ifade etti. Politika ve sert haberlerin getireceği ek eleştiriler, olumsuzluklar ve dürüstlük riskleri, artan ilgi ve gelir için değerli görülmediğini belirtti. Mosseri'nin bu görüşünün, Facebook'un Haber Akışı yönetimindeki deneyimlerinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Son yıllarda, Meta, haber ve politikayla ilişkisini azalttı. Facebook üzerindeki politik içeriği azaltma gibi adımlar atıldı. Hatta Facebook Feed'in isminden "Haber" kısmını çıkardılar. Ayrıca, Kanada'daki yeni bir yasa nedeniyle yerel haberler için ödeme yapılmasını gerektiren durumda, Facebook ve Instagram'daki haberlerin kaldırılacağı belirtildi.

Instagram'ın lideri Mosseri, ilk ifadesini detaylandırdı. Threads, haber ve politikayı engellemeyecek veya düşürmeyecek, ancak geçmişte Facebook'un yaptığı gibi onları aktif olarak teşvik etmeyecek. Mosseri, 2010'ların başlarında Facebook'ta endüstriye çok hızlı çok fazla şey vaat ettiklerini ve bunu tekrarlamanın hata olacağını belirtti.

Threads’de siyasete yer olmayacak!

Twitter'a bir alternatif olarak düşünülen Threads, Mosseri'nin vizyonunda daha büyük bir yer kaplıyor. Patronu Mark Zuckerberg'in "1 milyar kişiye net bir yol bulma" ifadesine paralel olarak, Mosseri'nin amacı, Twitter'ı değiştirmek değil, Instagram'da Twitter'ı benimsemeyen ve Twitter'da daha az öfkeli bir sohbet arayan topluluklar için bir halk meydanı oluşturmak.

Çarşamba günü piyasaya sürülen Threads, çok kısa sürede popüler oldu ve 70 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Ancak, şu ana kadar olan atmosfer, Twitter'da olduğundan oldukça farklı: tek mevcut akış algoritmalı ve bu akış zaten ünlüler ve markalarla dolup taşıyor.