Sosyal Medya

TikTok da Türkiye için adım attı!

TikTok, ülkemizde yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası için adım attı ve Türkiye'ye özel temsilci atayacağını duyurdu.

TikTok da Türkiye için adım attı!

Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile beraber günlük erişimi 1 milyon kişiyi aşan sosyal medya platformlarına Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu zorunluluğa uymayan şirketlere 30 günün sonunda 10'ar milyon, ikinci 30 günün sonunda ise 30'ar milyon TL ceza da verilmişti. İlk iki cezadan sonra sonra YouTube adım atmış ve Türkiye'de temsilci atayacağını açıklamıştı. Öte yandan Rusya merkezli VK ise yeni düzenleme yayınlanır yayınlanmaz bir temsilci atadığını duyurmuştu. 

İkinci 30 günün ve ikinci cezanın ardından üçüncü cezanın uygulanmasına 1 hafta kala Çin merkezli TikTok cephesinden açıklama geldi ve şirket de Türkiye'de temsilci atacağını duyurdu.

TikTok Türkiye için adım attı!

Şirket tarafından yapılan yazılı bir açıklamaya göre Türkiye için özel bir temsilci atanacak. Konuyla ilgili olarak TikTok internet sitesinde uzun bir açıklama yayınlayan platform biraz kinayeli olsa da aşağıdaki cümleyi de içeren bir metin yayınladı:

Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, kimi zaman aynı fikirde olmasak bile, yerel yasalara saygı göstermeye kararlıyız. Bu nedenle, bir sonraki adım olarak, yerel bir tüzel kişilik oluşturmak ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne yerel bir irtibat noktası sağlamak gibi yasaların getirdiği yükümlülüklere uyacağız ve toplumumuzda yaratıcılığın temelini oluşturan ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızı sürdüreceğiz.

TikTok'un açıklamasının tamamını internet sitesinde okuyabilirsiniz. 

Sosyal medya devlerinin Türkiye'deki kurallara uyma konusunda pek hevesli olmasalar da adım attıkları görülüyor. Bu adımın 15 Ocak'ta başlaması beklenen reklam yasağının öncesinde gelmesi de manidar oldu.

Sosyal medya platformları içinde merakla beklenenleri ise Facebook ve Twitter. Henüz bu konuda adım atmayan Twitter ve Facebook'un Türkiye'de önemli bir reklam geliri bulunuyor. Bu yüzden her iki şirketin de önümüzdeki 1 hafta içinde temsilci atayacağını söyleyebiliriz. Eğer bu adımı atmazlarsa Türkiye'den reklam alamayacaklarını ve milyonlarca dolarlık bir gelirden olacaklarına kesin gözle bakılıyor.

Yeni sosyal medya düzenlemesiyle beraber platformlara Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyordu. Bu zorunluluğa uymayanlara ise aşağıdaki sıra ile gelecek olan cezalar uygulanacak:

 • TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Kasım 2020
  10 milyon TL ceza (Verildi)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Aralık 2020
  30 milyon TL ceza (Verildi)
 • 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Ocak 2021 (15 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek)
  Reklam yasağı 
 • 3 AY İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Nisan 2021
  Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak
 • 30 GÜN SONRA DA TEMSİLCİ ATANMAZSA - 4 Mayıs 2021
  Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak


Bu sürecin herhangi bir yerinde temsilci atayan şirketler ise o güne kadar kesilen cezaların dörtte birini ödemek zorunda olacaklar. Yeni yasada bu tarz bir düzenleme de bulunuyor.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.