Tinder, gelişmiş kimlik doğrulama sistemini genişletiyor

Tinder, kullanıcılarının güvenliğini bir üst seviyeye taşıyarak, ABD ve İngiltere'de gelişmiş kimlik doğrulama sistemini devreye alıyor.

Tinder, gelişmiş kimlik doğrulama sistemini genişletiyor

Bu yenilik, platformda daha güvenli bir etkileşim ortamı oluşturmayı hedeflerken, kullanıcıların karşılıklı güvenini artırarak tanışma deneyimlerini iyileştirmeyi vaat ediyor.

Tinder, kullanıcı deneyimini daha güvenli hale getirmek amacıyla ABD, İngiltere, Brezilya ve Meksika'da gelişmiş bir kimlik doğrulama sistemini devreye sokuyor. Bu yeni sistem, kullanıcıların bir video selfie çekmesini ve geçerli bir sürücü belgesi ya da pasaport yüklemesini gerektiriyor. Uzun zamandır, kullanıcılarının profil doğrulaması için fotoğraf veya video selfie çekmelerini isteyen Tinder, bu yöntemle kullanıcılara doğruluğunu simgeleyen bir mavi tik işareti veriyordu. Ancak sürücü belgesi ve pasaportun bu sürece dahil edilmesi yeni bir adım.

Kullanıcılar kimliklerini yüklediğinde, Tinder bu bilgileri video selfie ve profil fotoğraflarıyla karşılaştırarak doğruluğunu kontrol edecek. Ayrıca, lisans veya pasaportta yer alan doğum tarihine bakarak kullanıcının yaşını doğrulayacak.

Tinder, gelişmiş kimlik doğrulama sistemini genişletiyor

Eğer bir flört uygulamasına kimliğinizi yüklemek sizi rahatsız ediyorsa, yalnızca bir video selfie ile de doğrulanabilirsiniz. Ancak bu durumda profilinizde mavi bir tik yerine mavi bir kamera ikonu rozeti görünecek.

Tinder, gelişmiş kimlik doğrulama sistemini genişletiyor - Resim : 1

Tinder bu sistemi geçen yıl Yeni Zelanda ve Avustralya'da test etmeye başlamıştı ve geniş çapta dağıtımın yapılması, testlerin başarılı geçtiğini gösteriyor. Güncellenmiş doğrulama aracı, İngiltere ve Brezilya'ya ilkbaharda, ABD ve Meksika'ya ise yaz aylarında ulaşacak. Yani, sahte profillerin (catfish) rahatça dolaşabildiği günlerin sayılı olduğu anlamına geliyor.

Bu yeni özellik, Tinder'ın kısa bir süre önce vazgeçtiği arka plan kontrol özelliğiyle karıştırılmamalı. Tinder, 2019'da kullanıcıların şiddet geçmişlerini kontrol etmek amacıyla Garbo adlı bir kar amacı gütmeyen kuruluşla güçlü bir arka plan kontrol aracı sunmuştu. Ancak Garbo, ödemeler ve aracın en iyi nasıl kullanılacağı konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Tinder'ın ana şirketi Match Group ile yollarını ayırdı. Garbo'nun CEO'su, "Garbo'nun vizyonunun büyük şirketlerin pazarlama hedeflerinin bir parçası haline gelmesine izin vermek yerine ortaklıktan ayrılmayı" tercih ettiğini belirtti.