Tinder Google Play'den silinebilir!

Bloomberg'in haberine göre Google, Match'e maddi tazminat ve Tinder'ı ve grubun diğer flört uygulamalarını Play Store'dan atmasına izin verecek bir karar isteyen karşı dava açtı.

Tinder Google Play'den silinebilir!

Bu yılın başlarında Match, tüm Android geliştiricilerinin Play Store faturalandırma sistemi aracılığıyla "dijital mal ve hizmetler" ödemelerini işlemesini gerektiren bir karar nedeniyle antitröst ihlalleri iddiasıyla Google'a dava açmıştı.

Mayıs ayındaki ilk davanın ardından Google ve Match, Match'in Play Store'da kalmasına ve kendi ödeme sistemini kullanmasına izin veren geçici bir anlaşmaya vardı. Google ayrıca Match'in faturalandırmayla ilgili endişelerini gidermek için "iyi niyetli" bir çaba göstermeyi, Match ise Google'ın faturalandırma sistemini bir alternatif olarak sunmak için çaba sarf etmeyi kabul etti.

Tinder Google Play'den silinebilir!

Ancak Google, bir mahkeme başvurusuna göre Match Group'un artık Google'a %15 ila %30 Play Store ücretleri de dahil olmak üzere “herhangi bir şey" ödemekten kaçınmak istediğini iddia ediyor. Belgede, "Match Group hiçbir zaman kabul ettiği sözleşme şartlarına uymayı amaçlamadı... Bu Match Group'u diğer uygulama geliştiricilere göre avantajlı bir konuma da yerleştirmeyi amaçlıyor” denildi.

Match grubu ise, Google'ın Play Store politikalarının federal ve eyalet yasalarını ihlal ettiğini söylüyor. Match, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "Google, başkalarının kendilerine dava açmasını istemiyor, bu nedenle karşı iddiaları bir uyarı atışı olarak tasarlandı. Benzer iddialarda bulunan diğer geliştiriciler, ABD Adalet Bakanlığı ve 37 eyalet başsavcısı ile birlikte davamızın gelecek yılın başlarında lehimize çözüleceğinden eminiz” dedi.        

Bundan kısa bir süre önce Google, uygulama geliştirici geliri üzerindeki ücretini ilk 1 milyon dolar için %15’e ve ondan sonrası için %30’a düşürdü. Aynı zamanda, tüm geliştiricilerin ödemeleri Play Store'un faturalandırma sistemi aracılığıyla işlemesini gerektiren bir politika uygulayacağını duyurdu.