Sosyal Medya

Türkler tepki gösterdi WhatsApp geri adım attı!

WhatsApp Türkiye'deki tepkilere seyirci kalamadı ve verileri toplama konusundaki ısrarından (geçici bir süreliğine olsa da) vazgeçtiğini duyurdu.

Türkler tepki gösterdi WhatsApp geri adım attı!

Son günlerin en büyük tartışmalarından biri olan WhatsApp'ın Türkiye ve bazı ülkelerde kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmaya zorlaması konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Dayatma ile Facebook ile verilerini paylaşmayan kullanıcılara 8 Şubat'a kadar süre veren şirket bu kararından vazgeçti. 

Türkler tepki gösterdi WhatsApp geri adım attı

Bugüne kadar konuyla ilgili geri adım atmayacağını açıklayan Facebook, sonunda yola geldi ve 8 Şubat'a kadar verdiği süreyi 15 Mayıs'a kadar uzattığını duyurdu. Yakın zamana kadar bu konuda geri adım atmayacağının altını çizen şirket özellikle Türkiye ve Hindistan'dan gelen tepkiler sonucunda bu geçişi ertelediğini duyurdu. 

Dünya çapında birçok ülkede bu tarz bir dayatmaya giden şirket bu zorunluluğu Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlüğe koymamıştı. Türkiye'den gelen tepkilerin artması, kullanıcıların Bip, Telegram ve Signal gibi alternatiflere yönelmesi ile paniğe kapılan Facebook, bu zorunluluğu 15 Mayıs'a kadar ertelediğini duyurdu. 

Bundan sonraki süreçte neler olacağı tam olarak bilinmiyor. Ancak Facebook, 15 Mayıs'ta da benzer bir zorunluluk getirirse tepkilerin daha da büyümesi mümkün görünüyor. 

Tartışmalar neden çıkmıştı?

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp kullanıcılarına verilerini Facebook ile paylaşmak için izin vermeniz gerekiyor temalı mesajlar göndermeye başlamıştı. Eğer bu paylaşım iznini hayır vermiyorum derseniz 8 Şubat'tan itibaren WhatsApp'ı kullanamayacağınız bilgisi veriliyordu. Bu durum özellikle Türkiye'de büyük tepki çekmiş ve platformdan başka uygulamalara bir göç başlamıştı. Başlangıçta kullanıcı tepkilerine kulak asmayan Facebook, sonunda pes etti ve veri paylaşım izni ile ilgili süreci ertelediğini duyurdu.  

Yorumlar
korp
zaman kazanıp unultulmasını sağlayıp duruma göre haraket edecekler
Cevapla
Hülagü
Aynen.15 Mayıs'a ertelendi güncelleme.
Hasan yatan
Zucker bu millet seni zucker akıllı ol!
Cevapla
alpagu
geri adım felan yok sadece tarih ötelendi......
Cevapla
Nurullah Emre Tanrıverdi
Zor durum, ne olacak bilemedim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.