Twitch'te büyük deprem! Bunu kimse beklemiyordu

Şirketin kurucu ortağı Emmett Shear, Twitch'te 16 yıl geçirdikten sonra CEO'luk görevinden ayrılıyor.

Twitch'te büyük deprem! Bunu kimse beklemiyordu

Shear başlangıçta, popüler eğlence platformunun adı hâlâ Justin.tv ve kurucu ortak Justin Kan'ın hayatı hakkında 7/24 bir realite şovuna ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmış canlı bir video sitesi iken dahi oradaydı. Shear, Amazon'un 2014'te şirketi 970 milyon dolara satın alması ve sonrasında şirkete bu geçiş sürecinde rehberlik etti. Şimdi, babalığın ona liderlik rolünden istifa etmesi için ilham verdiğini söylüyor. Bir veda blogunda "Oğlum bu dünyaya gelirken tamamen onun yanında olmak istiyorum" diye yazdı. "Twitch'te danışman olarak çalışmaya devam edeceğim.”

CEO olarak görevi Dan Clancy devralacak. İlk olarak 2019'da içerik oluşturucu ve topluluk deneyiminden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak işe alınan Clancy, kısa süre sonra Twitch'te Başkan rolüne yükseldi.

Twitch'te büyük deprem! Bunu kimse beklemiyordu

Akış ortakları, Twitch'in gelir paylaşımıyla ilgili endişelerini içerik oluşturuculara dile getirdiğinde, sorunu ortadan kaldıran Clancy oldu ve yayıncılara bir mektupta payın 50/50'de kalacağını ve platformun en büyük yıldızlarına premium 70/30 payları verileceğini açıkladı. Bu kararın yüzü olarak Clancy, tepkilerin çoğunun yükünü taşıyordu.

Shear'a gelince, istifa mektubu yeni CEO'ya güvenini ortaya koyuyor: "Twitch topluluğunu, yayıncılarını ve çalışanlarımızı derinden önemsiyor ve Twitch'i Twitch yapan şeyin ne olduğunu anlıyor”. Dan Clancy, CEO rolüne hemen etkili bir şekilde adım atacak.