Sosyal Medya

Twitter bot hesaplara savaş açıyor

Twitter, eski güvenlik başkanı Peiter "Mudge" Zatko'nun şirketi gevşek güvenlik ve bot sorunlarıyla suçlamasının ardından organizasyonunda büyük bir değişiklik yapıyor.

Twitter bot hesaplara savaş açıyor

Reuters'e göre Twitter, web sitesindeki yanlış bilgileri ve zararlı içerikleri engellemekle görevli sağlık deneyimi ekibini hizmet ekibiyle birleştiriyor. Ekip rapor edildiklerinde profilleri incelemekle ve spam hesaplarını kaldırmakla görevli. Bundan sonra  Birleşik Grup Sağlık Ürünleri ve Hizmetleri (HPS) olarak adlandırılacaklar.

Grup, Haziran ayında şirkete katılan ve daha önce Amazon ve Google için çalışmış olan Ella Irwin tarafından yönetilecek. Reuters, Irwin'in personele HPS'nin projelerine "acımasızca öncelik verdiğini" bildiren bir not gönderdiğini söyledi. Irwin'in yazdığına göre, "Belirli sorunlara odaklanacak, tek bir ekip olarak birlikte çalışacak ve artık silolarda faaliyet göstermeyecek ekiplere ihtiyacımız var."

Twitter bot hesaplara savaş açıyor

Reuters'e gönderilen bir açıklamada, bir Twitter sözcüsü, görev değişikliğinin "[şirketin] önceliklendirme ve [kendi] ekiplerini [hedeflerinin] peşinde koşma konusundaki devam eden taahhüdünü yansıttığını söyledi. Bir kaynak ayrıca haber kuruluşuna, zararlı ve toksik içerikle uğraşan ekiplerin son zamanlarda büyük personel çıkışları olduğunu söyledi. Bu iki ekibi birleştirmek, ileride tüm önemli rollerin yerine getirilmesini sağlamanın en iyi yolu olabilir.

Bu haber, Zatko'nun eski işvereni hakkında bilgi uçuran bir şikayette bulunduğunun ortaya çıkmasından hemen sonra geldi. Zatko güvenlik söz konusu olduğunda Twitter'ın “aşırı korkunç eksiklikleri" olduğunu ve istenmeyen postaları temizlemek yerine kullanıcı büyümesine öncelik verdiğini iddia ediyor. Washington Post'un Zatko'nun ulusal güvenlikle ilgili endişeleri de artıran şikayetini bildirmesinden kısa bir süre sonra, koridorun her iki tarafındaki milletvekilleri Zatko'nun iddialarını incelediklerini duyurdular.

Twitter CEO'su Parag Agrawal, çalışanlara gönderdiği bir e-postada şirketi savundu ve sözcüsünün Zatko'nun şikayetinin "tutarsızlıklar ve yanlışlıklarla dolu yanlış bir anlatı" olduğu şeklindeki açıklamasını yineledi.

Yorumlar
Bahadir
Twitter niye bot hesap açılmasına neden oluyor ki?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.