Twitter konum paylaşımı konusunda yeni kurallar getirecek

Kasım ayında, ifade özgürlüğü taahhüdünün bir örneği olarak Elon Musk, "doğrudan kişisel güvenlik riski" olduğunu iddia etmesine rağmen, özel jetini izleyen bir hesabı yasaklamayacağına söz vermişti.

Twitter konum paylaşımı konusunda yeni kurallar getirecek

Bugün o hesap askıya alındı. Sonra geri verildi. Sonra tekrar askıya alındı. Geleceğin @ElonJet için ne getireceği henüz belli değil, ancak kaderi muhtemelen Twitter Safety'nin diğer insanlar için konum bilgilerini paylaşan hesapları nasıl ele alacağına ilişkin yeni kurallara bağlı.

Yeni politikayı özetleyen bir dizi tweet'e göre, konser veya siyasi bir etkinlik gibi "halka açık bir katılım veya etkinlik" ile ilgili olmadıkça başka bir kişinin canlı konumunun paylaşılması artık yasak.

Twitter konum paylaşımı konusunda yeni kurallar getirecek

Duyuruda, "Birisi bir kişinin canlı konumunu Twitter'da paylaştığında, fiziksel zarar görme riski artıyor. Bundan sonra, bu bilgileri paylaşan tweetleri kaldıracağız ve başka birinin canlı konumunu paylaşmaya ayrılmış hesaplar askıya alınacak." dendi. Konu, bu kuralların yalnızca "başka birinin" konumu için geçerli olduğunu söylüyor yani siz  kendinizin nerede olduğun hala tweetleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, "kişinin artık fiziksel zarar görme riski altında olmaması için makul bir süre geçtiği" sürece geçmiş konum bilgilerine izin verilecek. Politikanın bu kısmı, @Elonjet gibi bir hesaba alan sağlayabilir. Hesap bu öğleden sonra kısa bir süre için geri verilmiş olsa da, bu yazının yazıldığı sırada, tıpkı üniversite öğrencisi Jack Sweeney'nin kişisel hesapları gibi bir kez daha askıya alındı. Musk ayrıca yakın zamanda bir milyarderin oğluyla yaşanan bir olayın ardından Sweeneyve "ailesine zarar verilmesini destekleyen kuruluşlara" karşı "yasal işlem" başlatılacağını söylemişti.