Sosyal Medya

Twitter sesli mesajlara beklenen özelliği getirdi

Twitter bir süre önce kullanıma sunduğu sesli tweetler özelliğine şimdi altyazı desteği getiriyor.

Twitter sesli mesajlara beklenen özelliği getirdi

Twitter ilk olarak Haziran 2020'de sesli tweet'leri başlattı. Ancak kullanıcılar tarafından özellikte altyazı seçeneği istendi. Böyle bir erişim gelmeyince de özellik eleştirildi ve tercih edilmedi.

Twitter şimdi yaptığı bir açıklamada sesli mesajlara altyazı ekleyeceğini duyurdu. Artık sesli tweet yaptığınızda (şu anda yalnızca iOS uygulamasında mevcut), altyazılar İngilizce, Japonca, İspanyolca, Portekizce, Türkçe, Arapça, Hintçe, Fransızca, Endonezyaca gibi desteklenen dillerde otomatik olarak oluşturulacak.

Twitter sesli tweetlere altyazı ekliyor

Bir tweet'teki altyazıları görmek için sesli tweet penceresinin sağ üst köşesindeki CC simgesine tıklayabilirsiniz. Altyazılar yalnızca yeni sesli tweet'lerde görünecek. Özellik gelmeden önce atılmış olan sesli tweetlerde ne yazık ki altyazı desteği olmayacak.

Sesli tweet'ler başlatıldığında, o sırada Twitter'da altyazı desteğine odaklanabilecek bir ekip yoktu. Şirket o zamandan beri bu durumu düzeltti ve Eylül ayında konuyla ilgili bir ekip oluşturdu.

Twitter'ın küresel erişilebilirlik başkanı Gurpreet Kaur yaptığı açıklamada, "Twitter'ı herkes için erişilebilir kılmak için devam eden çalışmalarımızın bir parçası olarak, iOS'ta Sesli Tweetler için otomatik altyazıları kullanıma sunuyoruz" dedi. “Özelliğin gelişmesi için hala erken bir aşamadayız ve ilk başta mükemmel olmayacak, ancak hizmetimiz genelinde erişilebilirliği genişletmek ve güçlendirmek için adım atıyoruz. Gerçekten kapsayıcı bir hizmet oluşturma yolculuğumuza devam etmeyi dört gözle bekliyoruz. ”

Twitter ayrıca, Clubhouse benzeri sosyal ses odaları özelliği Twitter Spaces'te de altyazıları sundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.