Twitter Türkiye'deki bazı hesaplara müdahale etti

Twitter bazı ülkelerde bulunan ve troll olarak adlandırılan hesapları kapattığını açıkladı.

Twitter Türkiye'deki bazı hesaplara müdahale etti

Sosyal medyada bir oluşum/hükümet/devlet ya da şirketleri desteklemek amacıyla açılan ve troll adı verilen hesaplar en büyük sorunlardan biri. Sosyal ağlar ise bu hesapları belli dönemlerde kapatıyor. Bu hesap kapatma açıklamalarından biri de Twitter tarafından yapıldı.

Twitter Türkiye'deki bazı hesaplara müdahale etti

Sosyal ağdan yapılan açıklamada Rusya, Türkiye ve Çin'de bulunan ve toplamda 32 bin 242 adet olan troll hesap kapatıldı. Ülke bazında baktığımızda ise bu hesapların 23 bin 750 adedinin Çin'de, 7 bin 340 adedinin Türkiye'de ve 1.152 adedinin ise Rusya'da bulunduğu açıklandı.

Rakamlara göre en fazla troll hesabın Çin'de olduğu görülüyor. Onu ikinci sırada Türkiye ve üçüncü sırada Rusya takip ediyor. Elbette dünyanın farklı ülkelerinde de bu tarz hesapların olduğu biliniyor. Hatta Twitter'ın merkezinin bulunduğu ABD'de de bu tarz hesapların varlığı tartışılıyor. 

Sosyal ağın yaptığı açıklamada bu hesapların hükümet yanlısı mesajlar paylaştığı da iddia edildi. Sosyal ağın konuyla ilgili mesajını internet sitesinde okuyabilirsiniz.