Sosyal Medya

Twitter'da şok söylenti! Bu kadarına da yok artık!

Twitter'ın eski güvenlik şefi olan ve ihbarcı olan Peiter Zatko, Senato Yargı Komitesi ile yaptığı bir duruşmada, şirketin gevşek güvenlik uygulamalarının ABD ulusal güvenliğine zarar verdiği yönündeki iddialarına yeni bir ışık tuttu.

Twitter'da şok söylenti! Bu kadarına da yok artık!

Yeni iddialar arasında şirketin maaş bordrosunda ülkenin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) için çalışan Çinli bir ajanın olduğu da vardı.

Senatör Chuck Grassley açılış konuşmasında, “FBI, Twitter'a şirketteki en az bir Çinli ajanı bildirdi” dedi. Ancak şikayetin kamuya açıklanmış ve bazı bölümleri düzeltilmiş versiyonu, FBI'ın hangi ülkeden bahsettiğini belirtmedi.

Zatko ifadesinde, şirketin Çinli ajanların varlığı konusunda uyarıldığını doğruladı. Zatko, "Bu bana, görevden alınmamdan bir hafta önce haber verildi" dedi. "Bana söylendi çünkü kurumsal güvenlik/fiziksel güvenlik ekibiyle temasa geçildi ve Twitter'daki maaş bordrosunda Çin'in istihbarat servislerinden biri olan MSS'nin en az bir ajanının olduğu söylendi."

Zatko, Twitter'ı hükümet ajanlarını işe almaya "zorladığını" söylediği Hindistan da dahil olmak üzere diğer ülkelerden yabancı ajanların varlığına ilişkin endişelerini de dile getirdi.

Twitter'da şok söylenti! Bu kadarına da yok artık!

Özellikle, Zatko'nun açıklamaları, Twitter'ın maaş bordrosunda kayıt dışı yabancı ajanların varlığıyla ilk kez mücadele etmesi değil. Eski bir Twitter çalışanı geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan için ajanlık yapmaktan suçlu bulundu. Savcılar, adama muhalifler hakkında hassas bilgileri devretmesi için para verildiğini iddia etti.

Zatko, yabancı ajanların oluşturduğu tehlikenin bir dizi faktör nedeniyle daha da büyük olduğunu iddia etti: platformun topladığı çok miktarda veri ve bu verilere ilişkin içgörü eksikliğinin yanı sıra Twitter mühendislerinin buna geniş ve büyük ölçüde sınırsız erişimi. Zatko, "Şirket içindeki bir çalışanın bu odadaki tüm senatörlerin hesaplarını ele geçirebileceğini söylemek zor değil," dedi.

 Duruşmanın, şimdiye kadar Zatko'nun iddialarını ayrıntılı olarak ele almayı reddeden Twitter üzerindeki baskıyı artırması muhtemel. Senatör Grassley, komitenin CEO Parag Agrawal'ı duruşmada ifade vermeye davet ettiğini, ancak kendisinin “görüşmeyi reddettiğini” söyledi.

Grassley, şirketin 44 milyar dolarlık şirketi satın alması konusunda Elon Musk ile olan hukuk savaşına atıfta bulunarak, “Bu komitenin davetini Twitter'ın devam eden dava Bay Musk'ı tehlikeye atacağını iddia ederek reddetti” dedi. “Amerikalıları yabancı etkilerden korumak, Twitter'ın Delaware'deki hukuk davalarından daha önemlidir. Eğer bu iddialar doğruysa, Bay Agrawal'ın gelecekte Twitter'daki konumunu nasıl koruyabileceğini anlamıyorum.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.