Sosyal Medya

Twitter'dan itiraf gibi açıklama! Elon Musk'ın keyfi yerine geldi

Twitter, Perşembe günü, Elon Musk ile "spam botları" üzerinde mücadele ederken şirketin sahte ve bot hesaplarına daha fazla ışık tutmayı amaçlayan bir brifing sırasında yöneticilerle yaptığı görüşmede her gün 1 milyon spam hesabını kaldırdığını söyledi.

Twitter'dan itiraf gibi açıklama! Elon Musk'ın keyfi yerine geldi

Twitter'ı 44 milyar dolara satın almayı teklif eden Tesla CEO'su, şirket günlük aktif kullanıcılarının %5’inden daha azının otomatik spam hesaplar olduğunu gösteremezse anlaşmadan çekilmekle tehdit etmişti.

Musk, kanıt sunmadan, Twitter'ın hizmetindeki bu "spam botlarının" - tipik olarak dolandırıcılığı ve yanlış bilgiyi teşvik eden otomatik hesapların - sayısını önemli ölçüde hafife aldığını savundu.

Twitter ise spam hesaplarının her çeyrekte aktif kullanıcı sayısının %5’inin çok altında olduğunu söylüyor. Twitter, kaç hesabın kötü amaçlı spam olduğunu hesaplamak için IP adresleri, telefon numaraları, coğrafi konum ve hesabın etkin olduğunda nasıl davrandığı gibi hem genel hem de özel verileri kullanarak rastgele örneklenen "binlerce hesabı" inceleyerek, bunun olup olmadığını belirlemek için olduğunu ve kamuya açık olmayan ve dolayısıyla Musk'a verilen “yangın hortumu” verisinde bulunmayan özel veriler arasında IP adresleri, telefon numaraları ve konum yer alıyor.

Twitter'dan itiraf gibi açıklama! Elon Musk'ın keyfi yerine geldi

Twitter, bu tür özel verilerin gerçek hesapların spam olarak yanlış tanımlanmasını önlemeye yardımcı olduğunu iddia ediyor.

 Sahte sosyal medya hesapları yıllardır sorunlu. Reklamcılar, parayı nereye harcayacaklarını belirlemek için sosyal medya platformları tarafından sağlanan kullanıcı sayısına güveniyorlar.

Spam botları ayrıca mesajları güçlendirmek ve dezenformasyon yaymak için kullanılıyor. Ancak Twitter, çağrıda tüm otomatik hesapların kötü niyetli botlar olmadığını kaydetti. Geçen yıl, örneğin şirketin "iyi botlar" dediği şeyleri (haber, sağlık veya hava durumu güncellemeleri gönderen hesaplar gibi) tanımlayan otomatik hesaplar için bir etiket açığa çıktı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.