Sosyal Medya

Twitter'ı ciddi anlamda zor günler bekliyor

Senato Yargı Komitesi liderleri, Twitter'ın CEO'su Parag Agrawal'ı, şirketin eski güvenlik şefi tarafından uzun bir ihbar şikayetinde öne sürülen iddiaları ele almaya zorluyor.

Twitter'ı ciddi anlamda zor günler bekliyor

CNN tarafından Agrawal'a bildirilen yeni bir mektupta, komite liderleri CEO'ya Twitter'ın güvenlik uygulamalarının ulusal güvenliğe zarar verebileceği iddialarının yanı sıra Peiter “Mudge” Zatko'nun şikayetinde ortaya çıkan diğer sorunları ele alması için baskı yaptı.

Şimdiye kadar Twitter, Zatko'nun iddialarının çoğunu herhangi bir ayrıntıda ele almayı reddetti, ancak şirketin avukatları geçen hafta bir Delaware mahkemesinde yapılan bir duruşmada Zatko'yu hoşnutsuz eski bir çalışan olarak göstermeye çalıştı. Mektup, Zatko'nun Twitter'ın güvenlik şefi olarak deneyimi hakkında halka açık bir şekilde ifade vermek üzere bir Yargı Komitesi duruşmasına çıkması planlanmadan bir gün önce geldi.

Twitter'ı ciddi anlamda zor günler bekliyor

Agrawal, mektuba göre, teklifi reddettiği halde duruşmada görünmesi için “davetiye uzatıldı”. Twitter sözcüsü, yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Ulusal güvenlik endişelerine ek olarak, Zatko, Twitter'ın yanlış bilgilere karşı koyma yeteneği ve temel iç güvenliği ele alma becerisiyle ilgili önemli endişelerini de dile getirdi. Zatko ayrıca Twitter'ın Federal Ticaret Komisyonunu ve diğer düzenleyici kurumları yanlış yönlendirdiğini iddia ediyor.

Senatörler Dick Durbin ve Chuck Grassley mektupta, "Bu iddialar, Twitter'ın ABD iletişim ortamındaki ve küresel erişimindeki önemli rolü göz önüne alındığında ciddi endişeler uyandırıyor" dedi. Agrawal'dan 26 Eylül'e kadar yanıt vermesi istendi.

Mektubun, şirketi satın almak için 44 milyar dolarlık anlaşmadan kurtulmaya çalışan Elon Musk ile de karmaşık bir yasal savaşın ortasında olan Twitter üzerindeki baskıyı artıracağı kesin. Geçen hafta bir yargıç, Musk'ın Zatko'nun ihbarcı şikayetini yasal davasına ekleyebileceğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.