Sosyal Medya

Twitter'ın başı ciddi derde girebilir!

Koridorun her iki tarafındaki Senato ve Kongre komitesi liderleri, Twitter'ın eski güvenlik şefinin, platformun saldırganlara karşı koruma açısından “aşırı korkunç eksikliklere” sahip olduğu yönündeki iddialarını araştırıyor.

Twitter'ın başı ciddi derde girebilir!

2020'de Twitter'ın güvenlik bölümünü devralan ve görevi Ocak ayında bırakan ünlü hacker Peiter "Mudge" Zatko, şirketi bir ihbarcı şikayetinde şüpheli siber güvenlik savunmalarına ve istenmeyen postaları savuşturmak için zayıf önlemlere sahip olmakla suçladı. Zatko ayrıca şirketin bir gizlilik anlaşmazlığını çözmek için Federal Ticaret Komisyonu ile kararlaştırdığı şartları ihlal ettiğini iddia etti.

Senato Yargı Komitesi başkanı Dick Durbin Twitter'da, "İhbarcının Twitter'daki yaygın güvenlik başarısızlıkları, üst düzey yöneticilerin devlet kurumlarına kasıtlı olarak yanlış beyanları ve şirkete yabancı istihbarat tarafından sızmasıyla ilgili iddiaları ciddi endişeler uyandırıyor" dedi. "Bu iddialar doğruysa, dünyanın her yerindeki Twitter kullanıcıları için tehlikeli veri gizliliği ve güvenlik riskleri oluşabilir."

Twitter'ın başı ciddi derde girebilir!

Sözcü Rebecca Hahn, Zatko'nun iddialarının "yanlışlıklarla dolu" olduğunu iddia ederken, "Güvenlik ve mahremiyet uzun zamandır Twitter'da şirket çapındaki en önemli öncelikler olmuştur" dedi. Hahn, şirketin Zatko'yu "düşük performans ve liderlik nedeniyle" kovduğunu ve "fırsatçı bir şekilde Twitter'a, müşterilerine ve hissedarlarına zarar vermeye çalıştığını" da sözlerine ekledi.

Zatko, siber güvenlik topluluğunun bir üyesi olarak şikayette bulunmaya "etik olarak zorunlu hissettiğini" söyledi. Zatko'nun iddialarına iki partinin ilgisi göz önüne alındığında, iddialar, teknoloji endüstrisini daha sıkı bir şekilde düzenlemeye yönelik birkaç başarısız çabanın ardından Kongre ve Senato'yu siber güvenlik mevzuatını güçlendirmeye yönlendirebilir.

Ek olarak, Zatko'nun açıklaması, Twitter'ın şirketi satın almak için yapılan bir anlaşmadan çekilmeye çalışan Elon Musk'a karşı açtığı davada rol oynayabilir. İki taraf ekim ayında mahkemeye çıkacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.