WhatsApp, kişisel verilerin güvenliğine yönelik çok önemli bir adım daha attı

Sosyal medya dünyasının en önemli isimlerinden biri olan WhatsApp, kişisel verilerin güvenliğine yönelik çok önemli bir adım attı.

WhatsApp, kişisel verilerin güvenliğine yönelik çok önemli bir adım daha attı

WhatsApp, kullanıcı verilerinin güvenliğini artırmayı hedefleyen yeni bir özelliği yakın zamanda hayata geçirdi. Uçtan uca şifreleme özellikleriyle WhatsApp uzun zamandır güvenli iletişim için tercih ediliyordu. Ancak, Eylül 2021'e kadar platformun bulut yedeklemeleri şifrelenmiyordu ve potansiyel bir güvenlik riski oluşturuyordu. Bu endişeyi gidermek için WhatsApp'ın ana şirketi Meta, Google Drive'a şifrelenmiş yedeklemeleri tanıttı ve bu yedeklemeler bir şifreyle korunabiliyor.

WhatsApp'ın kullanıcılarının veri güvenliğini güçlendirmek için sunduğu yeni bir özellik olan şifre hatırlatma, kullanıcıların şifrelenmiş yedeklemelerine erişimlerini kaybetmemelerini sağlamak amacıyla önemli bir adımdır. Kullanıcılar artık WhatsApp'ın en son sürümüne güncelledikten sonra uçtan uca şifrelenmiş yedeklemeleri için 64 haneli anahtarlarını veya şifrelerini girmeleri istenmektedir. Doğru şifre girilene veya şifrelenmiş yedeklemeler kapatılıncaya kadar uygulamaya erişim kısıtlanmaktadır.

WhatsApp, kişisel verilerin güvenliğine yönelik çok önemli bir adım daha attı

Bu hatırlatma özelliği, kullanıcıların WhatsApp sohbet geçmişine kalıcı olarak erişimlerini kaybetmemeleri için bir önlem olarak önemli bir rol oynamaktadır. Şifre unutulduğunda geri almanın bir seçeneği bulunmamaktadır, bu yüzden şifrelenmiş yedekleme şifresini hatırlamanın büyük bir önemi var. Eğer kullanıcılar WhatsApp yedekleme şifresini unuturlarsa ve hatırlatmayla karşılaşırlarsa, şifrelenmiş yedeklemeleri devre dışı bırakma seçeneğini tercih edebilirler. Ancak bu, önceki şifrelenmiş WhatsApp sohbet geçmişine erişimin kaybedilmesine yol açacaktır. Gerekli durumlarda, kullanıcılar yeni bir şifre veya 64 haneli anahtarla güvenlik özelliğini yeniden etkinleştirebilirler.

Ayrıca, WhatsApp, kullanıcı hesaplarının güvenliğini vurgulayan iki faktörlü kimlik doğrulamada kullanılan altı haneli kod için de benzer bir hatırlatma uygulamaktadır. Şifreyi unutma riskini önlemek için kullanıcılar detayları güvenilir bir Android şifre yöneticisi uygulamasında kaydetmeleri önerilmektedir, böylece şifreye her zaman kolayca erişim sağlanabilir.