Sosyal Medya

WhatsApp'ın gizlilik uygulaması yine gündemde! Konuşmalar izleniyor

WhatsApp bir süredir gizlilik sözleşmesiyle gündemden düşmüyor. Yeni yayınlanan bir rapor uygulamanın gizlilk kuralları hakkında şüphe uyandırdı

WhatsApp'ın gizlilik uygulaması yine gündemde! Konuşmalar izleniyor

ProPublica isimli bir araştırma firması ortaya çok tartışılacak yeni bir rapor sundu. Şirketin raporu Facebook'un gizlilik uygulamaları ve WhatsApp mesajlaşma platformunun şifrelenmesi konusunda şüphe uyandırdı.

Rapor, 2 milyar kullanıcıya açıkça açıklanmayan birkaç önemli bulgunun altını çiziyor. WhatsApp 2016'dan beri uçtan uca şifreleme özelliğine sahip olsa da, Facebook'un kullandığı bir özel yazılımla bir kullanıcıdan diğerine gönderilen mesajları okuyabildiği ortaya çıktı. Eğer bir mesaj "terör ya da çocuk tacizi1 gibi bir konuyla bildirilirse sistem direkt olarak o kişinin önceki mesajlarını da okuyor ve başka kişilere de incelenmesi için gönderiyor.

WhatsApp'ın gizlilik politikası hakkında şüphe uyandıran rapor

WhatsApp'ın gizlilik uygulaması yine gündemde! Konuşmalar izleniyor - Resim : 1

Mesajları incelenen kullanıcı daha sonra engellenebilir veya izleme listesine konulabilir. Bu şekilde incelenen kullanıcılar Proaktif listesine de eklenebiliyor. "Proaktif" listesine eklenen bu kullanıcılardan gelen şifrelenmemiş mesajlar, kullanıcı grupları, telefon numarası, telefon kimliği, durum mesajı, pil seviyesi ve sinyal gücü gibi bilgiler diğer kullanıcı verileriyle birlikte izlenebiliyor.

Rapor, tüm bu uygulamaların kullanıcıların gizlilik politikasında ana hatlarıyla belirtildiğini ancak bunları bulmak için derinlere inmeniz gerektiğini söylüyor. İnsanların uygulamayı o kadar derinlemesine incelemediği düşünüldüğünde bu ayrıntı kullanıcıların aslında gözünden kaçıyor. Kısacası WhatsApp uçtan uca şifreleme sunması dahi aslında pek bir anlam ifade etmiyor. Bildirilen konuşmalar Facebook yazılımları tarafından izlenme potansiyeli taşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.