Sosyal Medya

Facebook'ta sayfası olanların başını ağrıtacak bir karar alındı

Facebook sayfa sahiplerini üzecek bir karar aldı. Yorumlardan kendileri sorumlu tutulacak.

Facebook'ta sayfası olanların başını ağrıtacak bir karar alındı

Facebook son dönemlerde platformunda bir çok değişikliğe gidiyor. Şirket, yanlış bilgilerle ve yanıltıcı paylaşımlarla bir süredir mücadele halinde. Bu kapsamda sosyal medya devi bünyesinde değişiklikler yapmaya devam ediyor. Bu değişikliklerden biri de Facebook'ta sayfası olanların başını ağrıtacak türden.

Facebook grupları hakkında verilen bu karara göre grupta yapılan yorumlardan artık sayfa sahibi sorumlu tutulacak. Bununla da kalmıyor. Verilen karar Facebook ile de kalmayacak, diğer sosyal medya platformlarını da etkileyecek. Uzun süredir tartışılan bu karar üzerine verilen bu karar sayfa sahiplerinin hoşuna gitmeyecek.

Facebook sayfalarında yapılan yorumlardan sayfa sahipleri sorumlu tutulacak

Facebook'ta sayfası olanların başını ağrıtacak bir karar alındı - Resim : 1

Açıklamalarda bulunan Sydney Üniversitesi Hukuk Profesörü David Rolph sayfa sahiplerini korkutacak bir açıklamada bulundu. Buna göre, Facebook'ta bir sayfada olumsuz yorum yapan birinin yüzünden sayfa sahipleri davalık edilebilecek.  Bu durumun adil olmadığını belirtmeye gerek yok ancak sosyal medya platformları artık çok radikal kararlar alıyor diyebiliriz.

Sayfalarla ilgili alınan bu kararın temeli 2016'ya dayanıyor. Tüm bu süreç 2016 yılında başladı. Dylan Voller adlı bir kişi gözaltına alınmıştı. Gözlatına alınan kişi hakkında oldukça aşağılayıcı yorumlar tüm sosyal medya platformlarında dönmüştü. Ardından bir yıl sonra Facebook paylaşımlarının altında yapılan kötü yorumlardan dolayı sayfa sahiplerine dava açılmaya başlandı. Ancak sayfa sahiplerinin sayfalarındaki yorumlardan sorumlu olmadıkları düşünülmüştü. Şimdi ise bu durum tamamen değişiyor. Siz Facebook'un yeni kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.

 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.