WhatsApp’ın yeni özelliği, birçok devlet yetkilisinin pek hoşuna gitmeyecek

İnternet tabanlı anlık iletişim servisi WhatsApp, kısıtlamalardan etkilenmek istemeyen kullanıcıları için Proxy özelliğini duyurdu.

WhatsApp’ın yeni özelliği, birçok devlet yetkilisinin pek hoşuna gitmeyecek

Yakın bir zamana kadar insanlar, her türlü bilgi ve gelişmeyi uydu üzerinden yayın yapan kanallar vasıtasıyla öğrenirlerdi. Ancak bu kanalların ve tabi kanallarda yayınlanan haberlerin ne kadar objektif olduğu, ne kadar tarafsızlık ilkelerine bağlı kalarak yayın yaptığı hep büyük tartışma konusu oldu. Ancak internetin gelişmesi ve sosyal medya kültürünün çeşitlenmesi sayesinde artık insanlar yeni bilgiler almak ve farklı kaynakların düşüncelerini öğrenebilmek için sosyal medya platformlarını kullanıyor ki bunlardan biri de WhatsApp.

Ancak halen devletler çeşitli nedenleri öne sürerek zaman zaman WhatsApp’ın da içinde bulunduğu sosyal medya platformlarına kısıtlamalar getirebiliyor. Bu kısıtlamalar bazen WhatsApp’ın kullanımını tamamen durdurabilirken, bazen de hızın yerlerde sürünecek seviyeye kadar indirilmesi şeklinde de olabiliyor.

WhatsApp’ın yeni özelliği, birçok devlet yetkilisinin pek hoşuna gitmeyecek

İşte kendisinden kaynaklı olmayan bu tür durumlar karşısında kullanıcılarıyla karşı karşıya gelmek istemeyen Meta, WhatsApp için Proxy özelliğini duyurdu. Bundan sonra WhatsApp kullanıcıları, devletler tarafından uygulanan kısıtlamalar nedeniyle kullanılamaz hale geldiklerini düşündükleri anda, farklı bölgelerde barındırılan sunucular üzerinden yeniden sorunsuz WhatsApp kullanımına kavuşabilecekler.

Telefonunuzda WhatsApp Proxy ayarlarını yapmaksa son derece kolay. Bunun için ayarlar menüsüne girin, oradan saklama alanı ve veriler kısmına erişin. Ağ bölümünde Proxy yolunu göreceksiniz. Proxy kullan diyerek adresi girin ve kaydet tuşuna basın. Hepsi bu, tebrikler artık kısıtlamalardan kurtuldunuz.