Yeni açıklanan en çok indirilen uygulamalar listesi kafaları karıştırdı

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızın merkezine yerleştirilen uygulamalar her geçen yıl biraz daha fazla kullanılmaya devam ediyor.

Yeni açıklanan en çok indirilen uygulamalar listesi kafaları karıştırdı

Akıllı telefon kullanıcılarının adeta eli ayağı olan uygulamaların popülaritesi yıldan yıla artmaya devam ediyor. Her ne kadar neredeyse her gün mağazalara yüzlerce yeni uygulama eklense de tüm yeni uygulamaların benzer nitelik ve popülariteye sahip olduğunu söylemek hiç de mümkün değil. Hatta ilk sürümünün paylaşılmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala en çok indirilen uygulamaların benzer isimler olduklarını da söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan Data.io verilerine göre 2022 yılının en çok indirilen uygulamasının Instagram olduğu onu takip eden isminse TikTok olduğu belirtilmişti. Ancak bir başka ünlü analiz şirketi apptopia tarafından bugün paylaşılan yeni veriler, listeyi baştan aşağı değiştirmişe benziyor.

Yeni açıklanan en çok indirilen uygulamalar listesi kafaları karıştırdı

Apptopia tarafından paylaşılan 2022’nin en çok indirilen uygulamaları listesine baktığımız zaman bu defa listenin zirvesinde TikTok’un geldiğini görüyoruz. Şirketin hesaplamalarına göre Instagram ise listenin ikinci sırasında yer alıyor. Aslında yüzlerce milyon indirmelerden bahsettiğimiz bu aşamada birinci ve ikincinin yer değiştirmesinin çok önemli olmadığını düşünebilirsiniz ancak söz konusu ilk ikinin TikTok ve Instagram’dan oluşması, bu verilerin hangisinin doğru olduğunu çok daha önemli bir hale getiriyor.

Nitekim sosyal medya dünyasında büyük bir rekabetin bulunduğu ve TikTok’un büyüme hızının Instagram’dan daha yüksek olduğu sıkça dillendirilen bir durum. Eğer Apptopia’nın açıkladığı liste doğruysa, 2023 yılı Instagram için daha zor geçecek diyebiliriz.