YouTube geçmişini temizlemek isteyenlere kurs verecek!

YouTube, kurallarını çiğneyen içerik oluşturuculara geçmişi temizleme şansı vermek için yaptırım politikalarını güncelliyor.

YouTube geçmişini temizlemek isteyenlere kurs verecek!

Bugünden itibaren, topluluk kurallarını ihlal ettiği için uyarı alan kişiler, YouTube'un düzenlemelerine aykırı olan videoları yüklemekten nasıl kaçınabileceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir eğitim kursuna katılabilecekler. Kursu tamamladıkları ve 90 günlük süre içinde aynı politikayı ihlal etmedikleri sürece YouTube, uyarıyı hesaplarından kaldıracak. Başka bir deyişle, uzaklaştırma cezasının önüne geçmek için gözaltına alınacaklar.

Yaklaşık üç aylık süre içinde uyarı aldıkları politikayı ikinci kez ihlal etmeleri halinde YouTube, söz konusu videoyu kaldıracak ve içerik oluşturucuya bir darbe indirecek (platformdan geçimlerini sağlama şanslarını tehlikeye atarak). Bir kursu bitiren ve 90 gün sonra hesabından uyarı kaldırılan ancak daha sonra aynı politikayı tekrar ihlal eden bir içerik oluşturucu ise en başa dönecek; YouTube rahatsız edici videoyu kaldıracak ve ona bir uyarı daha verecek. Bu durumda yeni uyarının hesaplarından silinmesi için başka bir eğitim programından geçebilecekler.

YouTube geçmişini temizlemek isteyenlere kurs verecek!

Bir diğer önemli değişiklik ise şu ana kadar YouTube'un çizgiyi aşan içerik oluşturuculara ömür boyu tek bir genel uyarı vermesiydi. Şu andan itibaren, kuralları çiğneyen yaratıcıların hesaplarına, ihlal ettikleri politikaya göre uyarılar verilecek. Böylece hesaplarında birden fazla uyarı olabilecek ve her biri için bir eğitim kursuna katılıp bunların silinmesini sağlayabilecekler.

Üç uyarı politikasının ise hala yürürlükte olduğunu akılda tutmakta fayda var. Bir içerik oluşturucu 90 gün içinde üç ihtar alırsa YouTube'un onu platformdan atması muhtemel. Aşırı politika ihlalleri, içerik oluşturucu bu eğitim kurslarından geçmiş olsa bile hala ihtara ve kanalın kapatılmasına tabidir. Burada da topluluk kurallarında herhangi bir değişiklik yok.