YouTube iklim konulu videolar yüzünden tepki çekmeye devam ediyor

Araştırmacılar, YouTube'un iklim değişikliğini inkar eden içerikleri şeytanlaştırma taahhüdünden 18 ay sonra, politikayı ihlal eden ve hala reklamlara yer veren 100 video bulduklarını iddia ediyorlar.

YouTube iklim konulu videolar yüzünden tepki çekmeye devam ediyor

Bir raporda, toplu olarak 18 milyondan fazla izlenen videoların yanında Costco, Politico ve Tommy Hilfiger gibi markaların reklamlarının gösterildiği açıklandı.

The New York Times'a göre, iklim değişikliğinin bir aldatmaca olduğunu iddia eden bir videodan önce “80 For Brady” filminin reklamı yayınlandı. Filmde rol alan ve iklim değişikliğiyle mücadeleye odaklanan bir PAC'yi yöneten Jane Fonda, yayına, filmlerinden birinin reklamının böyle bir videonun yanında yayınlandığını öğrenince "dehşete düştüğünü" söyledi.

YouTube iklim konulu videolar yüzünden tepki çekmeye devam ediyor

50'den fazla çevre örgütü ve Dijital Nefretle Mücadele Merkezi'nden oluşan bir koalisyon olan Dezenformasyona Karşı İklim Eylemi (CAAD), bulduğu videoların "CO2 ile sıcaklık arasında bağlantı olmadığı" ve “(Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin) şimdiye kadar ortaya koyduğu her modelin yanlış olduğu" gibi iddialar içerdiğini söyledi. Araştırmacılar, YouTube'un "zararlı yanlış bilgiler" içeren videoların reklam geliri elde etmesini yasakladığını da sözlerine ekledi. Bu politika, "iklim değişikliğinin varlığı ve arkasındaki nedenler konusunda yetkili bilimsel fikir birliği" ile çelişen videolar için geçerli.

CAAD, YouTube'un politikalarını ihlal etmeyen ancak kendi iklim yanlış bilgisi ve dezenformasyon tanımına uyan, toplamda 55 milyondan fazla izlenen 100 video daha bulduğunu söyledi. Grup, bunun, YouTube'un iklim dezenformasyonunu neyin oluşturduğuna ilişkin "dar tanımının" dışında kalan videolardan kar elde ettiğinin bir göstergesi olduğunu iddia ediyor.