YouTube merakla beklenen yeni aracını kullanıma sundu

YouTube bir topluluk güncellemesinde, içerik üreticilerinin normal videoları Shorts'a dönüştürmesini kolaylaştıran yeni bir araç tanıttı.

YouTube merakla beklenen yeni aracını kullanıma sundu

Kendi videolarınızdan herhangi birini yüklediyseniz, ana uygulamanın hemen içinde "Oluştur" altında "Kısada Düzenle" adlı yeni bir araç göreceksiniz. Bu araç videonun en fazla 60 saniyesini seçmenize ve onu, metin filtreleri veya ek video ekleyebileceğiniz ve ardından Kısa olarak yükleyebileceğiniz Shorts düzenleyicisine doğrudan getirmenize olanak tanıyor.

Short'u yükledikten sonra, videonun altındaki “Buradan oluşturuldu" bağlantısı aracılığıyla alındığı videonun tamamına bağlantı veriyor. Bu, içerik oluşturucuların Shorts'u ana video için tanıtım araçları olarak kullanmasını sağlayarak görüntülemeleri ve etkileşimi artırmaya yardımcı olacak. Ancak araç, herhangi bir videodaki içeriği yeniden düzenlemenize olanak tanıyan Cut'ın aksine, yalnızca kendi içeriğiniz üzerinde çalışıyor.

YouTube merakla beklenen yeni aracını kullanıma sundu

Aracı, 2010'da oluşturduğum daha uzun bir videodan 10 saniyelik bir Short oluşturarak denedim ve kullanımı en az reklamı kadar kolay oldu: videonun en iyi kısmını almama, metin yerleştirmeme ve bir filtre eklememe izin verdi.

TikTok'un muazzam başarısı, tüm sosyal medya ağlarını da buna bir şekilde yanıt vermeye zorladı. Bununla birlikte, Instagram kısa süre önce TikTok'ta tam ekran besleme ve önerilen gönderi özellikleri gibi kullanıcılardan gelen önemli bir tepkinin ardından geri çekildi.  Fakat YouTube, farklı bir izleyici kitlesi çeken daha uzun biçimli içerik sunduğu için TikTok tarafından tartışmasız daha az tehdit ediliyor.