Sosyal Medya

YouTube yeni Twitch olacak!

Dünyanın en önemli sosyal medya adreslerinden biri olan YouTube, oyun yayınları konusunda bir türlü alt etmeyi başaramadığı Twitch'i kopyalamaya devam ediyor.

YouTube yeni Twitch olacak!

Nasıl ki dünya genelinde video-müzik platformu denildiği zaman akla gelen ilk isim YouTube ise, oyun yayınlarını izleme denildiği zamana da akla ilk gelen marka hiç kuşkusuz Twitch'tir. Her ne kadar hem Facebook hem de YouTube son zamanlardaki güncellemeleri ile bu platforma yaklaşmaya çalışsalar da, yine de bu konuda şu an için çok başarılı oldukları söylenemez.

Bununla birlikte YouTube henüz pes etmiş gibi görünmüyor. Google'a yakın kaynaklardan servis edilen haberlere göre, ünlü sosyal medya sitesi yakın zamanda Twitch kullanıcılarının çok yakından aşina oldukları iki yeni özelliği daha kullanıcılarının beğenisine sunulacak.

YouTube yeni Twitch olacak!

Bu özelliklerden ilki Gifted Memberships. Canlı yayın esnasında kanal sahibine çeşitli hediyeler gönderme mantığına dayalı olan bu özellik, aslında YouTube katıl ile paralel bir anlayışa sahip. Ancak yine de yeni özelliğin daha interaktif bir şekilde kullanılabileceği belirtiliyor.

Google'ın üzerinde çalıştığı bir diğer özellik ise “Canlı Yayın Yönlendirme”. Yine Twitch kullanıcılarının aşina oldukları bu özellik sayesinde yayıncılar, kendi yayınlarının sonunda takipçilerini bir başka yayına doğrudan yönlendirebilmekteler. Tabi bu yönlendirmeyi reklam vb. gibi çok farklı amaçlarla kullanmakta mümkün.

Bakalım YouTube, Twitch ile olan ve ona benzeyerek süren bu rekabetinden istediği sonuçları elde edebilecek mi ya da kaybettiğini kabul edip, platformun orijinal ruhuna uygun özellikler ile mi karşımıza çıkacak. İşte bunu her zaman olduğu gibi yine zaman gösterecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.