Sosyal Medya

YouTube'da işler değişecek: Dislike sayıları ile ilgili yeni karar

YouTube platformu üzerinde gösterilen dislike sayıları ile ilgili yeni bir karar geldi. İşte detaylar.

YouTube'da işler değişecek: Dislike sayıları ile ilgili yeni karar

Bugün erken saatlerde YouTube, platformuna gelecek olan büyük bir değişikliği duyurdu. Şirket, web sitesinde ve uygulamasında tüm videolarda "dislike" sayısını gizleyecek.

Dislike özelliği YouTube platformu kurulduğundan beri var. Bu gizleme kararı dislike sayılarını gösterme özelliğinin başlangıçtan beri platformda olduğu göz önüne alındığında büyük önem taşıyor. Popüler video paylaşım platformundaki çok sayıda kullanıcı artık videonun genel alımını belirleyemeyecek.

YouTube'da işler değişecek: Dislike sayıları ile ilgili yeni karar

İçerik oluşturucular/YouTuber'lar artık tacize karşı daha iyi korunacak ve "beğenmeme saldırıları" olarak adlandırılan tehdidi azaltacağından, YouTube bu değişikliğin bir içerik oluşturucu açısından daha iyi olduğuna inanıyor.

Şirkete göre, dislike sayısı artık kullanıcılar tarafından görülmeyecek, ancak dislike düğmesinin kendisi kaldırılmayacak. Bu nedenle, kullanıcılar dislike düğmesini tıklamaya devam edebilir. Ancak bu dislike oranının gerçek sayısı, YouTube Studio aracılığıyla videolarıyla ilgili diğer istatistiklerin yanı sıra yalnızca videoyu oluşturan kişi tarafından görülebilecek.

Şirketten gelen bu hamle, bu yılın başlarında yürütülen bir deneyden sonra geldi. Bu deneyin amacı, bu değişikliklerin dislike saldırılarını ve içerik oluşturucu tacizini azaltıp azaltmayacağını bulmaktı. Şirket ayrıca beğenmeme sayısının içerik oluşturucuların refahını etkilediğini ve kullanıcı üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğunu düşünüyor. Sebebi mantıklı olsa da, dislike düğmesi başka nedenlerle de oldukça kullanışlıydı. Örneğin bir video clickbait ise insanlar dislike düğmesine çökerek diğer kullanıcıları uyarabiliyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.