Teknoloji TV

Bu akıllı telefonlar sektörün kralı! iPhone vs. hepsi hikaye!

Türkiye'de en çok satan telefonlar hangileri? Bu videomuzda geçtiğimiz yıla damga vuran en çok satan modelleri mercek altına aldık.

Bu akıllı telefonlar sektörün kralı! iPhone vs. hepsi hikaye!

Malum, Türkiye 80 milyonu aşkın bir nüfusa sahip. Dolayısıyla akıllı telefon üreticileri için emsalsiz pazarlardan birisi. Peki bu pazarda en çok tercih edilen akıllı telefonlar hangileri?

Aslında 4 – 5 yıl öncesine kadar bu sorunun yanıtı genel olarak orta seviyenin üst basamağındaki telefonlardı. Hatta ülkemizdeki iPhone kullanıcılarının sayısı bile hayli fazlaydı.

Lakin son dönemde bu durum iyiden iyiye değişmiş durumda. Özellikle 2020’de Türkiye’de en çok satan telefonlara baktığımızda giriş ve orta segment cihazların ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bu durumun temel nedeni ise muhtemelen gelir seviyesinde yaşanan değişim.

Hali hazırda Türkiye’de amiral gemisi modellerinin fiyatı 10.000 TL’nin üzerine çıkmış durumda. Hatta 30.000 TL’ye satılan telefonlar bile var. Böyle bir düzende üst segment cihazlara erişim çok da makul değil.

Hal böyle olunca Türkiye’de geçtiğimiz yıl en çok satan telefonlar da aşağıdaki videoda bahsettiğimiz şekilde karşımıza çıkıyor.

Bu akıllı telefonlar sektörün kralı! iPhone vs. hepsi hikaye!

Videoda da görüldüğü üzere genel talep, Xiaomi, Samsung, Oppo ve General Mobile’ın orta seviyeli, uygun fiyatlı modellerine kaymış durumda.

Tabi ki gönül isterdi ki en çok satan telefonlarda Apple, Samsung gibi markaların üst seviye modelleri zirvede yer alsın. Ülkede refah seviyesi çok yüksek olduğu için orta segment modellere kimse tenezzül etmesin. Lakin durum ne yazık ki böyle değil.

Yorumlar
Shsbdbs
Açıkçası orta segment adı altında satışa giren telefonları premium telefon olarak görüyorum ben artık orta segment telefon çıkış yapmayacaktır gibi geliyor bana her seferinde yeni işlemci kullanmaya başlıyorlar ve o üst seviye eskisini kullanan orta oluyor dünün telefonu işimize yarayabiliyorsa bugünün ki de yarar ben malmıyımda 30.000 TL vereyim bir telefona kim ne derse desin 4000 TL değerindeki bir telefonda en kotu onun kadar kullanıcıya olanak tanıyor hizmet ediyor 5000 TL üzeri bir telefon satın alan akıl yoksunudur bana göre çünkü gerek yok onunla uzaya gitmiyoruz ya oyun oynuyoruz yada internet işlerini haberleşmeyi hallediyoruz 5000 TL değerindeki bir telefonda bilgisayar gibi kullanılabilir yani
Cevapla
Varsayalım İsmail
Samimiyet ve gerçekçiliğin ön planda olduğu bir video olmuş. Teşekkürler
Cevapla
DeDe
Cem kardeş, senin gibi zihniyette olan cahiller yüzünden bu memleket bu durumda. Biraz ufkunuzu genişletin. Bak, adam Mars'a gitmiş. Zııııııt, tokai.
Cevapla
Şahin K
Aşağıdaki andaval cem seni chp mi sıktı Kevase yatıp kalkıp chp diyonuz adam doğru düzgün siyaset yapacağın diyorsunda neden iktidardaki zat düzgün yonetseydi demiyorsun amina koydugum pici
Cevapla
Serhat Karadağ
Şahin K doğru söylüyorsun.
Mahir ekenler
Gelir seviyesindeki değişimden ziyade üst segment cihazların çok pahalanmasından ve orta segmentle üst segment arasında kayda değer bir fark olmamasından.
Cevapla
Cem
Telefon pahalılanmadı kardeşim telefon dünde 5 sene önce de1000euro idi şimdi de 1000 euro vergi leri arttırdılar bide paran pull oldu ekonomin bozuldu fakirledin alamıyorsun yoksa telefon hep aynı para vergi+ paranın 5 kat değer kaybetmesi ama bence chp suçlu paranın değer kaybetmesinde doğru düzgün muhalefet yapsaydı para değer kaybetmezdi tekrar ediyorum telefon aynı para zamlanmadı senin paranın değeri düştü chp yüzünden
Anonim
Bu durumun ana sebebi hiç şüphe olmaksizin gelir seviyesindeki negatif değişimdir. Bunu kanitlamak için üst segment diye tanimlanan cihazlarin avrupada ve amerikada çok da pahali olmamasidir.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.