Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14

Bu video incelememizde MateBook D 15'in kardeşi olarak tanımlayabileceğimiz Huawei MateBook D 14'ü inceliyoruz.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14

Özellikle koronavirüs yüzünden evde kalmaya başladığımızdan bu yana en yakın yardımcılarımızdan biri dizüstü bilgisayarlar oldu. Üretkenlik konusundaki en büyük yardımcılarımız olan dizüstü bilgisayar alanında 'ben de varım' diyen bir marka ise Huawei.

Genelde telefonları ile tanıdığımız marka son 2 yıldır MateBook dizüstü bilgisayar ailesine önem vermeye başladı. Bu ailenin en yeni üyesi olan MateBook D 15'i geçtiğimiz haftalarda incelemiştik. Bu modelin küçük kardeşi olarak tanımlayabileceğimiz MateBook D 14 de yaklaşık 10 gün önce test merkezimize gelmişti.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 1

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14

Gümüş renkli bir gövde rengi ile gelen dizüstü bilgisayar, tasarım anlamında ailenin diğer üyelerine fazlasıyla benziyor. Benzer klavye dizilimi, benzer gizlenebilir ve klavyeye entegre edilen kamera, benzer USB ve diğer giriş çıkışlar.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 2

İsminden de anlaşılacağı üzere 14 inçlik bir ekranı bulunan Huawei MateBook D 14, IPS teknolojisine sahip ve 1920 x 1080 piksel çözünürlük sunuyor. Bilgisayar gücünü AMD'nin Ryzen 5 3500U işlemcisinden alıyor. Bu işlemciyle bütünleşik olarak olan Ryzen Vega 8 grafik kartı da günlük ihtiyaçları görebilecek bir çözüm. Bilgisayarda 8 GB RAM, 512 GB SSD yer alıyor ve Windows 10 Home işletim sistemi ile geliyor. Klavyeye entegre olarak tasarlanan 1 MP webcam, açılır kapanır bir mekanizmaya sahip.

Işıklandırmalı bir klavyesi bulunan bilgisayarda 56Wh gücünde bir pil yer alıyor. Bu pilin günlük kullanımdaki ömrü ise 6-7 saati buluyor. Daha önce incelediğimiz MateBook D 15 modelinin kardeşi olan MateBook D 14, küçük ekranlı bilgisayar isteyenlerin beklentilerini karşılıyor.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 3

Huawei MateBook D 14 performansı

Günlük beklentileri fazlasıyla karşılayan bir bilgisayar olan Huawei MateBook D 14 ile ödev yapmak, internette dolaşmak, YouTube'dan film izlemek, Netflix, Tivibu, BluTV ve benzeri platformları takip etmek gibi birçok işi rahatlıkla yapabilirsiniz. AMD Ryzen 5 işlemci ve Vega 8 ekran kartı bu tarz beklentileri fazlasıyla karşılıyor. PC Mark testi de yaptığımız bilgisayar 2.744 puan aldı.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 4

Depolama alanı olarak 512 GB bir SSD kullanan Huawei MateBook D 14'te bu diskin performansı da bizden olumlu puan aldı. CrystalDisk Mark testinde 3616 MB okuma, 1938 MB ise yazma değerlerine ulaştık ki oldukça iyi bir sonuç olduğunu söylemek isterim. Bilgisayarda 8 GB RAM bulunuyor ve bu miktar da günlük işler için fazlasıyla yeterli. Parmak izi güvenliği bulunan bilgisayarda bu özellik güç tuşuna entegre edilmiş ki bu ailenin diğer modellerinde de karşımıza çıkan bir fonksiyondu.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 5

Huawei MateBook D 14 Photoshop ya da Premier çalıştırır mı?

Kutu açılım videosunda sorduğunuz önemli soruların başında 'bu bilgisayar Photoshop ya da Premier çalıştırır mı' oldu. Evet bu bilgisayar hem Photoshop hem Premier çalıştırır. Ancak yüksek boyutlu PSD dosyalarında ya da Premier'de render alırken biraz beklemeniz gerekir. Bu tarz yoğun işlemci gücü gerektiren uygulamalarda üst düzey bir performans beklememek lazım. Zaten bilgisayarın da o tarz bir iddiası yok.

Huawei MateBook D 14 kamerası

Bilgisayarda klavyede bulunan kamera F6 ve F7 tuşları arasına yerleştirilmiş. Bu sayede daha geniş ve ekran gövde oranı yüksek (yüzde 84) bir ekran deneyimi sağlanıyor. Kameranın 1 MP ve video çözünürlüğü ise 720p. Bu kamera açılır kapanır bir mekanizmaya sahip. Bu gizlilik açısından güzel. Fakat klavyede olduğu için ekrana entegre kameralarda olduğu gibi açı düzeltmesi yapamıyorsunuz. Büyük bir sorun değil ama can sıkıyor.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 6

Huawei MateBook D 14 bağlantı yuvaları

Bilgisayarda biri USB 2.0 olmak üzere 2 adet USB Type-A (standart USB) yuvası, aynı zamanda güç için kullanılan Type-C bağlantı yuvası yer alıyor. Açıkçası Type-A bağlantı sayısı biraz az geldi. Ailenin büyük abisi MateBook D 15'te 3 adet olan bu bağlantı yuvaları bu modelde ikiye düşürülmüş. Her ne kadar USB Type-C bağlantı yuvasını bu işler için kullanabiliyor olsanız da henüz çok yaygın olmayan bu bağlantının tam olarak işimizi görmeyeceğini belirteyim.

Öte yandan bilgisayarda ethernet girişi ya da kart okuyucu bulunmuyor. Ethernet girişi neyse de kart okuyucu olmasını tercih ederdim. En azından microSD kart okuyucu olabilirdi.

Huawei MateBook D 14 oyun performansı

Oyun konusunda iddialı bir model olmayan bilgisayar fazla donanım gücü gerektirmeyen oyunları çok rahat bir şekilde oynatıyor. Örneğin Fortnite yükleyip yaptığımız denemelerde 30-40 FPS aralığında değerleri gördük. Yani Huawei MateBook D 14, Fortnite, CS:Go ve benzeri oyunlarda sıkıntı oluşturmayacak bir performans sunuyor. Ama 'Doom Eternal oynayayım ve yüksek çözünürlük isterim' derseniz bunu yapamazsınız.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 7

Huawei Share desteği de var

Dizüstü bilgisayarda Huawei Share desteği de bulunuyor. Bu destek sayesinde en az Kirin 980 işlemciye sahip Huawei (ya da Honor) marka cep telefonlarını bilgisayar ile eşleştirip dosya transferi ve yedekleme yapabiliyorsunuz. MateBook ailesinde Huawei Share özelliğinin nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız daha önce hazırladığımız yazımız ilginizi çekecektir.   

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 8

Huawei MateBook D 14'e donanım güncellemesi yapılabiyor mu?

Bu bilgisayara ek olarak RAM ya da bütünleşik disk takmak mümkün değil. Bu işlem için herhangi bir slot ya da yuva bulunmuyor. O bakımdan bu ürünü satın almadan önce ihtiyaçlarını iyi belirlemeniz gerekiyor.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 9

Huawei MateBook D 14 pili ne kadar gidiyor

Bilgisayarda 56 Wh gücünde bir pil bulunuyor. bu pili kutusundan çıkan 65 Watt adaptör ve USB Type-C bağlantısı ile yapıyorsunuz. Tam dolu pil ile günlük kullanımda 6-7 saatlik bir kullanımı gördük. Yaptığımız sentetik testlerde ise PCMark Battery Gaming senaryosunda 1 saat 56 dakika, Modern Office senaryosunda ise 7 saat 24 dakika değerlerini bulduk.

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 10

Huawei MateBook D 14 fiyatı

Kutusunu açtığımızda 4.999 TL olan bilgisayar döviz kurundaki ani artış yüzünden incelemeyi yaptığımız tarihte 5.499 TL fiyat ile satılmaya başlandı. Benzer özellikler sunan modellerin üç aşağı beş yukarı aynı fiyattan satıldığını söyleyebiliriz. 

Bu da olmuş: Huawei MateBook D 14 - Resim : 11

Son sözler

Özellikle Huawei ekosisteminde yaşayanlar için Huawei MateBook D 14 güzel bir dizüstü bilgisayar olmuş. Eğer telefonunuzun markası Huawei ve Huawei Share özelliğini de destekleyen (en az Kirin 980 işlemcili) bir modelse, pil ömrü sizin için önemli ve taşınabilirlik beklentisi içindeyseniz bu bilgisayar sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Huawei MateBook D 14 video incelemesi:

Aşağıdaki videoda Huawei Matebook D 14 ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulacağınız incelememiz yer alıyor:

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.

Beğendim

 • 512 BG depolama
 • Hafif
 • Parmak izi okuyucu
 • Huawei Share
 • Aydınlatmalı klavye

Beğenmedim

 • Sadece 2 adet USB Type A girişi var
 • Kart okuyucu yok
 • Gizlenebilir kameranın açısı ayarlanamıyor

Huawei MateBook D 14

 • 14 inç IPS 1920 x 1080 piksel ekran
 • Ekran/gövde oranı yüzde 84
 • 250 nit parlaklık
 • AMD Ryzen 5 3500U işlemci
 • Ryzen Vega 8 GPU
 • 8 GB DDR4 RAM
 • 512 GB SSD
 • Windows 10 Home işletim sistemi
 • Parmak izi okuyucu
 • Klavyeye entegre kamera (1 MP - 720p)
 • USB-A 3.0 x 1
 • USB-A 2.0 x 1
 • USB-C x 1
 • HDMI x 1
 • 3.5 mm ikisi bir arada kulaklık ve mikrofon jakı x 1
 • Huawei Share özelliği
 • 65 W USB Type-C şarj cihazı
 • 56 Wh gücünde pil
 • Wi-Fi: IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz ve 5 GHz
 • Bluetooth 5.0
 • 1.38 Kg
 • 5.499 TL