Teknoloji TV

Bu otomobiller kendi kendine gidiyor! (video)

Bu videomuzda otonom sürüş seviyelerini ve bu seviyelerde sunulan teknolojileri anlatıyoruz.

Bu otomobiller kendi kendine gidiyor! (video)

Teknoloji ve otomobillerin birleşmesi karşımıza Otonom Sürüş Seviyeleri isimli bir kavramı çıkardı. Otomobillerin belli teknolojilere sahip olması mantığı ile geliştirilen bu seviyelerin her biri kendine göre bazı detaylar içeriyor.

Otonom Sürüş Seviyeleri otomobillerde bazı teknolojilerin bulunması ile gerçekleşiyor. Bunlar arasında radar teknolojileri, Adaptif Takip Sistemi, Otomatik Park özelliği, Çarpışma engelleme, Kör nokta uyarı ve benzeri teknolojiler yer alıyor.   

Otonom Sürüş Seviyeleri ve bu seviyelerin sundukları (video)

ABD merkezli SAE (Society of Automotive Engineers) tarafından 2014 yılında hazırlanan ve J3016 olarak bilinen standarda göre 6 farklı otonom sürüş seviyesi bulunuyor.

Bu otomobiller kendi kendine gidiyor! (video) - Resim : 1

Seviye 0
Araçtaki tüm özelliklerin sürücü tarafından kontrol edildiği seviye

Seviye 1 (Sürücü Yardımı)
En düşük otonom sürüş seviyesidir. Hız sabitleyici, Adaptif otomatik sürüş gibi sistemlerin olduğu seviyedir. Araç belli bir oranda kendi sürüş yapabilmektedir.

Seviye 2 (Kısmı Sürüş Otomasyonu)
Araç hem direksiyonu hem de hızlanmayı / yavaşlamayı kontrol edebilir.

Seviye 3 (Koşullu Sürüş Otomasyonu)
Seviye 2'deki özellikler bulunur. Ek olarak araç bazı durumlarda çevresel algılama yeteneklerine sahiptir. Örneğin yavaş giden bir aracı geçerken hızlanabilir. Az sayıda modda araç kendi hareket edebiliyor olsa da sürücüye ihtiyaç vardır.

Bu otomobiller kendi kendine gidiyor! (video) - Resim : 2

Seviye 4 (Yüksek Sürüş Otomasyonu)
Bu seviyede araç bir sorun olduğunda bu soruna kendisi müdahale edebilir. Bu araçlar kendi kendine sürüş modunda çalışabilir. Ancak şimdilik regülasyonlar buna tam anlamıyla izin vermiyor. Birkaç modda araç kendi hareket edebiliyor olsa da sürücüye ihtiyaç vardır.

Seviye 5 (Tam Sürüş Otomasyonu)
Bu tam sürüş otomasyonu olarak geçer ve sürücüye ihtiyaç yoktur. Araç kendi kendine gidebilir. Hatta araçta fren, gaz ve direksiyon gibi parçalar da bulunmaz.

Yeni videomuz ile ilgili sorularınızı bu sayfanın altında yer alan yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler  size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  

Yorumlar
💎G@kko💎
Bele giderse teknoloji insanların yerini alicci ve çoğu insan işsiz kalıcci
Cevapla
Bele giderse
Bele giderse senin gibi düşünen kalmicci
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.