Teknoloji TV

Yurtdışından telefon almak mantıklı mı? (video)

Yurtdışından telefon almak mantıklı mı sorusunun yanıtı bu videoda. İşte artan harç miktarına rağmen yurtdışından telefon getirmenin mantıklı olduğu durumlar.

Yurtdışından telefon almak mantıklı mı? (video)

Yurtdışından bireysel olarak getirilen cep telefonlarının kaydı sırasında alınan harç 618 TL'den 1500 TL'ye yükseltildi. Bu videoda bu zammın sonuçlarını anlatıyor ve aynı zamanda hala yurtdışından telefon getirmenin mantıklı olup olmadığını değerlendiriyoruz.

Yurtdışından telefon almak mantıklı mı? (video)

Videoda anlattığımız örnekler iPhone'un amiral gemisi XS ve XS Max için geçerli. Yaptığımız hesaplara göre 1500 TL'lik harç bedeline rağmen yurtdışından iPhone almak hala mantıklı.

Yapılan son düzenlemelere göre yurtdışına son 6 ayda çıkmış kişiler 3 yılda bir adet olmak üzere ve sadece kendi numaraları ile kullanmak şartı ile 1500 TL + 20 Euro harç bedeli ile telefon getirebiliyorlar. Yapılan işlem BTK tarafından gerçekleştiriliyor ve telefonun IMEI numarası ülkemizdeki sisteme entegre ediliyor.

Son gelen zamla bile Türkiye'de çok yüksek fiyattan satılan iPhone'un üst modellerini yurtdışından almak mantıklı olmaya devam ediyor. Özellikle amiral gemisi modellerin yüksek depolama kapasiteli sürümlerinde bu fark 3700 TL'ye kadar yükseliyor. Daha düşük kapasiteli modellerde ise bu rakam 2200 TL'ye kadar geriliyor. 

İşte yurtdışından telefon almak mantıklı mı sorusunun yanıtını verdiğimiz videomuz: 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.