Eski Android kullanıcılarına yapay zeka müjdesi, Google ayrım yapmıyor

Google, eski model akıllı telefonların daha iyi desteklenmesi için Android 10 işletim sistemine Gemini güncellemesini genişletiyor.

Eski Android kullanıcılarına yapay zeka müjdesi, Google ayrım yapmıyor

Google’ın Gemini uygulaması, eski Android işletim sistemlerine desteğini genişletiyor. Son raporlara göre, Android 10 işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilmeye başlanan Gemini uygulaması, eski sürümlerde yalnızca Android 12 ve üzeri versiyonları destekliyordu. Kullanıcılar, uygulamanın herhangi bir aksama veya sorun olmadan çalıştığını belirtiyorlar. Teknoloji devi, Android için Gemini platformuna yeni özellikler eklemek üzerinde çalışıyor. Bu yeni özellikler arasında, arka plandaki uygulamalar üzerinde yüzen pencere, gerçek zamanlı üretim ve zamanlama özelliği bulunuyor.

X platformunda bazı duyumcuların paylaştığı bilgilere göre, kullanıcı Sumanta Das, Android 10 cihazında uygulamanın “kusursuz çalıştığını” belirtmiş. Bu bilgi daha sonra APK Mirror’un kurucusu Artem Russakovskii tarafından doğrulandı. Russakovskii’nin açıklamasına göre, en son çıkan Gemini sürümü, ilk kez Android 10 ve 11’i destekliyor. Daha önceki sürümler ise yalnızca Android 12 ve üzeri işletim sistemlerini destekliyordu.

Eski Android kullanıcılarına yapay zeka müjdesi, Google ayrım yapmıyor

9to5Google tarafından yapılan testlerde, Android 10 işletim sistemine sahip bir Pixel telefon üzerinde Gemini uygulamasının, Android 14 ile aynı işlevselliği sunduğu gözlendi. İlginç bir şekilde, Google eski cihazlara genişletmeyle ilgili herhangi bir duyuru yapmadı. Ancak görünüşe göre, teknoloji devi daha fazla cihazı yapay zeka destekli hizmetleri kapsamına almayı hedefliyor.

Şu anda kullanımda olan Gemini Yapay Zeka Asistanı çok yetenekli değil. Tüm yapay zeka odaklı işlemleri ve temel cihaz işlevlerini yönetebilirken, üçüncü parti uygulamalara erişimi yok. Örneğin, WhatsApp üzerinden bir mesaj göndermek istendiğinde, bu işlemi tamamlamak için Google Asistan’a yönlendiriyor. Daha önceki raporlarda, şirketin Yapay Zeka Asistanını geliştirmek üzerine çalıştığı belirtilmişti. Yakında, Gemini’nin Spotify ve YouTube Müzik gibi üçüncü parti uygulamalardan müzik çalabilme yeteneği kazanabileceği öne sürüldü.