Gemini Live ile Google, rahatlamanızı ve AI ile doğal bir sohbet yapmanızı istiyor

Bir iş görüşmesine hazırlanmanıza veya halka açık bir konuşmayla ilgili ipuçları vermenize yardımcı olabilir.

Gemini Live ile Google, rahatlamanızı ve AI ile doğal bir sohbet yapmanızı istiyor

Geçtiğimiz yıl Google ve OpenAI yapay zeka tacını kazanmak için yarışırken, biz sanal asistanlarla konuşma fikrinden geri dönmüş gibiyiz. Üretken yapay zeka ürünleri genellikle yalnızca metin girişleriyle piyasaya sürüldü ve ancak daha sonra görsel arama ve temel sesli komutlar ekleme özelliği eklendi. Bugün Google I/O'da şirket, yapay zekasıyla doğal konuşmalar için yeni bir mobil deneyim olan Gemini Live'ı tanıttı.

Google birkaç potansiyel kullanım örneği de sundu; bir iş görüşmesine hazırlanmanıza yardımcı olması için Gemini Live ile konuşabilirsiniz; burada potansiyel olarak size pozisyonlarla ilgili sorular sorabilir. Ayrıca bir konuşmayı araştırmak istiyorsanız topluluk önünde konuşma ipuçları da verebilir.

Gemini Live ile Google, rahatlamanızı ve AI ile doğal bir sohbet yapmanızı istiyor

Gemini Live'ı benzersiz kılan şey, kendi hızınızda konuşabilmeniz, hatta isterseniz yanıtlarını kesebilmenizdir. İdeal olarak, yalnızca akıllı asistan komutlarını veya üretken yapay zeka sorgularını dile getirmek yerine, daha çok bir kişiyle sohbet ediyormuş gibi olmalıdır.

Google, I/O'da Gemini Live konseptini daha da ileriye taşıyan yeni nesil sanal asistan Project Astra'yı da sergiledi. Astra, kamera yayınınızı görüntüleyebilir ve soruları gerçek zamanlı olarak yanıtlayabilir. Bunun ne kadar süreceği belli değil ancak Google, Astra'nın canlı video özelliklerinden bazılarının bu yılın sonlarında Gemini Live'a geleceğini söylüyor. Gemini Live, önümüzdeki birkaç ay içinde Gemini Advanced abonelerinin kullanımına sunulacak.