Google, Gemini'yi doğrudan Android'e ekleyerek uygulamalara bağlamsal farkındalık katıyor

Yapay zeka tarafından oluşturulan görselleri sürükleyip bırakabilecek, bir YouTube videosu hakkında belirli sorular sorabilecek ve daha fazlasını yapabileceksiniz.

Google, Gemini'yi doğrudan Android'e ekleyerek uygulamalara bağlamsal farkındalık katıyor

Google, şirketin I/O 2024 etkinliğinin bir parçası olarak Android cihazlara yönelik Gemini AI sohbet robotunda bazı önemli iyileştirmeler yaptığını duyurdu. Yapay zeka artık Android işletim sisteminin bir parçası ve daha kapsamlı bir şekilde entegre olmasına olanak tanıyor.

Temel işletim sistemiyle entegrasyon olmadan en harika yeni özellik mümkün olmazdı. Akıllı telefonunuzdaki uygulamaları kontrol ederken Gemini artık bağlamı anlama konusunda çok daha iyi. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Araç resmi olarak Android 15'in bir parçası olarak piyasaya sürüldüğünde, kullandığınız uygulamanın üstünde yer alan bir Gemini aracını açabileceksiniz. Bu, bağlama özgü eylemlere ve sorgulara izin verecek.

Google, Gemini'yi doğrudan Android'e ekleyerek uygulamalara bağlamsal farkındalık katıyor

Google, oluşturulan görsellerin hızlı bir şekilde Gmail ve Google Mesajlar'a bırakılmasının örneğini veriyor, ancak şimdilik geçmiş görsellerden uzak durmak isteyebilirsiniz. Şirket ayrıca, kullanıcıların belirli bir YouTube videosu hakkında soru sormasına olanak tanıyan ve sohbet robotunun yanıtlayabilmesi gereken "Bu Videoyu Sor" adlı bir özelliği de tanıttı. Google bunun "milyarlarca" videoyla çalışması gerektiğini söylüyor. PDF'ler için de benzer bir araç geliyor.

Circle to Search de yerleşik yapay zeka sayesinde de hız kazanacak. Kullanıcılar telefonlarındaki hemen hemen her şeyi daire içine alabilecek ve ilgili bilgileri alabilecek. Google, insanların bunu uygulamaları değiştirmeye gerek kalmadan yapabileceklerini söylüyor. Bu, matematik ve fizik problemlerine kadar uzanıyor: cevabı bulmak için sorunu daire içine alın; eh, bu muhtemelen öğrencileri memnun edecek ve öğretmenleri hayal kırıklığına uğratacaktır.