Google Chrome’a yeni yapay zeka özellikleri geliyor

Google Chrome, web sayfası okuma ve arama işlemlerini destekleyecek yeni AI özellikleri eklemeyi planlıyor.

Google Chrome’a yeni yapay zeka özellikleri geliyor

Google Chrome, bu yılın başlarında ABD'de kullanıma sunulan Gemini AI modelinin gücüyle üç yeni yapay zeka özelliğini tanıttı. Bu yenilikler, sekme düzenleme, yazma yardımı ve kişiselleştirme araçlarını içeriyordu. Şimdi ise Google, gelecekte eklenmesi planlanan yeni yapay zeka özelliklerine dair ipuçları verdi. Google Chrome’un Mühendislik Direktörü Adriana Porter Felt ile yapılan bir röportajda, tarayıcıyı daha kullanıcı dostu hale getirecek AI teknolojileri üzerinde nasıl çalıştıkları tartışıldı. Felt, “AI teknolojisini tarayıcıya entegre etmeyi ve günlük yapılan tipik işlemleri — sekme kullanımı, arama yapma, formlarda yazma, web sayfalarını okuma — daha kolay hale getirmeyi düşündük.” dedi. Tüm Chrome ekibinin birlikte fikir geliştirdiğini de ekledi.

Bu ifadelerden yola çıkarak, arama kullanımı ve web sayfası okuma alanlarının henüz yeni özellikler almadığı anlaşılıyor. Son güncelleme, sekme kullanımı ve formlarda yazma için yapay zeka özellikleri eklemişti. Bu nedenle, Chrome ekibinin geliştireceği bir sonraki özelliklerin bu iki alan üzerine olabileceği düşünülüyor. Google’ın mevcut Arama Üretken Deneyimi (SGE) ile bu entegrasyonu doğrudan tarayıcı seviyesinde gerçekleştirmesi nispeten kolay olabilir.

Google Chrome’a yeni yapay zeka özellikleri geliyor - Resim : 1

Google Chrome’a yeni yapay zeka özellikleri geliyor

Eğer ekip bu yolu seçmezse, yapay zeka destekli filtreler ekleyerek, sorgunun konusuna göre sonuçları daha iyi organize edebilirler. Örneğin, en iyi dondurma lezzetini arayan bir sorgu, sonuçları dondurma mağazaları, YouTube videoları, görüş bazlı blog yazıları ve diğer kategoriler olarak gruplandırabilir.

Web sayfası okuma ise şirketin yeni bir özellik ekleyebileceği bir diğer alan. Microsoft’un Copilot’u ve Samsung’un Galaxy AI’ında zaten yapay zeka destekli web sayfası özetleme araçları gördük. Benzer bir özellik, kullanıcıların bir web sitesindeki uzun makaleleri hızlıca anlamalarına yardımcı olabilir.

Ancak, bu özelliklerin Google Chrome’un Mühendislik Direktörünün açıklamalarına dayanarak yapılan spekülasyonlar olduğunu unutmamak gerekir. Google tarayıcı ekibi tamamen farklı bir dizi özellik üzerinde de çalışıyor olabilir. Google'ın resmi duyurusunu beklememiz gerekecek.