Google yine çuvalladı! Ortalık fena karışacak

Bu hafta Gadget Lab'da, Google'ın Gemini görüntü üretecinin sıkıntılı lansmanı ve şirket çalışanları tarafından son zamanlarda bildirilen bazı iç gerilimler hakkında konuşuyoruz.

Google yine çuvalladı! Ortalık fena karışacak

Yapay zeka dünyası hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Bu pazarda yer kapma yarışı giderek hızlandı. Google, ChatGPT ve daha fazla yapay zeka aracı hayatımıza girdi, ancak görünen o ki yapay zeka pazarında lider olmak o kadar da kolay değil. Google'ın yapay zeka dünyasındaki son hamlesi olan GenAI botları, beklenilen performansı sergilemede zorlanıyor. Ancak bu durum, sadece algoritmalarla sınırlı değil; şirketin insan çalışanları da benzer zorluklarla karşı karşıya. Bu durum, hem teknolojinin sınırlarını hem de onu yönlendiren insanların karşılaştığı zorlukları gözler önüne seriyor.

Son birkaç ay Google için oldukça zorlu geçti. Şirket yöneticileri, bazı utanç verici hatalar nedeniyle zor durumda kaldı, bunların en garip olanı Google'ın son görüntü üreteci olan Gemini'nin hatalı lansmanıydı. Şirket, bu üreteci GenAI araçlarının bir parçası olarak piyasaya sürdü ancak üreteç ciddi anlamda tuhaf sonuçlar ürettikten sonra hızla geri çekmek zorunda kaldı.

Google yine çuvalladı! Ortalık fena karışacak

Bu hafta, WIRED'dan kıdemli yazar Paresh Dave'i, Gemini'nin tuhaf çıktıları hakkında konuşmak üzere tekrar ağırlıyoruz. Ayrıca, Google'ın son zamanlarda yaşadığı bazı personel sıkıntılarından, işten çıkarmalardan ve ayrımcılık suçlamalarından da bahsediyoruz.

Bu durum, Google'ın sadece teknolojik açıdan değil, insan kaynakları yönetimi açısından da zor bir dönemden geçtiğini gösteriyor. Gemini'nin beklenmedik çıktıları ve personel yönetimiyle ilgili yaşanan sorunlar, şirketin hem iç hem de dış etkenlere karşı nasıl mücadele ettiğinin ve bu süreçlerde nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin altını çiziyor. Bakalım izleyen aylarda yapay zeka pazarında ne gibi yenilikler ortaya çıkacak. Hangi şirket bu sektörde liderliği elde edecek ?