YouTube yapay zeka yüzünden zorda; ayırt edemiyor

Pek çok şirket ve platform, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin daha yaygın hale gelmesiyle nasıl ele alınacağı konusuyla boğuşuyor.

YouTube yapay zeka yüzünden zorda; ayırt edemiyor

Birçoğu için temel endişelerden biri, yapay zeka modelinin bir fotoğraf, video veya ses parçası oluşturduğunu açıkça belirtmek için bu tür materyallerin etiketlenmesi. Bu amaçla YouTube da yapay zekayla hazırlanan videoların etiketlenmesine ilişkin yeni kuralları belirledi.

Bugünden itibaren platform, herkesin şeffaflık adına etiketlemek için "üretken yapay zeka da dahil olmak üzere değiştirilmiş veya sentetik medyayla yapılmış" gerçekçi görünümlü bir video yüklemesini gerektirecek. YouTube gerçekçi içeriği, izleyicinin gerçek bir kişi, etkinlik veya yerle "kolaylıkla karıştırabileceği" her şey olarak tanımlıyor.

İçerik oluşturucu, bir videoyu anlatmak için gerçek bir kişinin sesinin sentetik bir versiyonunu kullanıyorsa veya birinin yüzünü başka bir kişinin yüzüyle değiştiriyorsa bir etiket eklemesi gerekecek. Ayrıca, gerçek bir olayın veya yerin görüntülerini değiştirirlerse (örneğin, mevcut bir şehir manzarasını değiştirerek veya gerçek bir bina yanıyormuş gibi göstererek) açıklamayı da eklemeleri gerekecek.

YouTube yapay zeka yüzünden zorda; ayırt edemiyor

YouTube, bir içerik oluşturucunun bunu yapmaması durumunda, "özellikle değiştirilmiş veya sentetik içeriğin insanların kafasını karıştırma veya yanıltma potansiyeli varsa" bu etiketlerden birini bir videoya uygulayabileceğini söylüyor. Ekip, içerik oluşturuculara yeni kurallara alışmaları için biraz zaman vermek istediğini ancak YouTube'un, politikayı ısrarla ihlal edenleri, olması gerektiği halde etiket eklemeyenleri cezalandıracağını belirtiyor.

Bu etiketler önümüzdeki haftalarda YouTube'da mobil uygulamadan başlayarak masaüstü ve TV'lerde görünmeye başlayacak. Çoğunlukla genişletilmiş açıklamada görünecekler ve videonun "değiştirilmiş veya sentetik içerik" içerdiğini belirterek, "ses veya görsellerin önemli ölçüde düzenlendiğini veya dijital olarak oluşturulduğunu" söyleyecek.