OpenAI geri adım atmaya mecbur kaldı

OpenAI çalışanlarıyla yaptığı tartışmalı kötüleme anlaşmasını iptal etti

OpenAI geri adım atmaya mecbur kaldı

OpenAI, eski çalışanlarının imzaladığı kötülememe anlaşmalarını uygulamayacağını ve bu maddenin çıkış belgelerinden tamamen kaldırılacağını Bloomberg'e bildirdi. Vox'un haberine göre, OpenAI ayrılan çalışanları şirket hakkında olumsuz konuşma yapabilme ve kazandıkları hisse senetlerini koruma arasında seçim yapmaya zorluyordu. Çalışanlar, bu anlaşmayı imzalamaz veya ihlal ederlerse milyonlarca dolarlık kayba uğrayabilirdi. OpenAI CEO'su Sam Altman, bu durumdan "utanmış" olduğunu ve bu hükmün varlığından haberdar olmadığını belirtti, şirketin belgelerini değiştirme sözü verdi.

Bloomberg'in bildirdiğine göre, şirket eski çalışanlarına "anlaşmayı imzalamış olup olmadıklarına bakılmaksızın... OpenAI hiçbir zaman ve hiçbir durumda kazanılmış birimlerini iptal etmedi ve etmeyecek." dedi. Anlaşmanın kötüleme hükmü karşılıklı değilse, çalışanlar bu yükümlülükten tamamen muaf tutulacak. En az bir eski çalışan, ayrılırken anlaşmayı imzalamayı reddettiği için ailelerinin net değerinin katları olan hisse senetlerini kaybettiğini söyledi. Bu değişiklikle birlikte hisselerini geri alıp almayacakları ise belirsiz. Şirket, mevcut çalışanlarına da bu gelişmeyi bildirerek, hisse senetlerini kaybetmemek için söylediklerine dikkat etmek zorunda kalmayacakları konusunda onları rahatlattı.

Şirketin Strateji Müdürü Jason Kwon, bir açıklamada, "Bu durumun, bizim için çok çalışmış değerli insanlara verdiği sıkıntı için üzgünüz," dedi. "Bu sorunu en kısa sürede çözmek için çalışıyoruz. Daha iyi olmak için daha çok çalışacağız."

OpenAI geri adım atmaya mecbur kaldı - Resim : 1

Bu, OpenAI'ın son zamanlarda karıştığı tek tartışmalı durum değil. Şirket, geçen yıl insanlığı gelecekteki güçlü yapay zeka sistemlerinden korumak amacıyla kurduğu ekibi dağıttığını açıkladı. Bu ekip, insanlığın yok olmasına neden olabilecek kadar güçlü yapay zeka sistemlerini denetlemeyi amaçlıyordu. Ekip liderlerinden OpenAI baş bilimcisi Ilya Sutskever, şirketten ayrıldı. Bir diğer ekip lideri Jan Leike ise, OpenAI içinde "güvenlik kültürü ve süreçlerinin göz alıcı ürünlerin arkasında kaldığını" tweet'lerinde belirtti. Ayrıca, Scarlett Johansson, OpenAI'ı, sesini ChatGPT'nin Sky sesli asistanı için izinsiz kullanmakla suçladıktan sonra şirketi dava etti. Johansson, Sam Altman'ın kendisine bu teklifle geldiğini ancak reddettiğini söyledi. OpenAI, oyuncunun sesini kopyalamadığını ve Altman'ın Johansson ile iletişime geçmesinden çok önce başka bir aktör tuttuğunu belirtti.