Microsoft yeni Surface modellerini tanıtıyor

Microsoft, 20 Mayıs'ta yeni Surface modellerini tanıtacak. Bu özel etkinlikte, Qualcomm Snapdragon yonga setleriyle donatılmış yeni cihazlar tanıtılacak

2024 yılında teknoloji dünyasında bahar mevsimi, büyük firmaların yeniliklerini tanıttığı bir sezon haline geldi. Google ve OpenAI, bu ay Gemini ve ChatGPT için büyük güncellemeler açıkladılar. Şimdi ise sırada Microsoft'un yıllık geliştirici konferansı Build var. Bu etkinlik, 21 Mayıs Salı günü saat 12:00 ET / 09:00 PT'de bir açılış konuşması ile başlayacak ve tüm etkinliği YouTube üzerinden canlı olarak izleyebileceksiniz. Peki ya Microsoft Surface etkinliği? O, bir gün önce, 20 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşecek.

Microsoft, Build konferansından bir gün önce, gazetecilere özel daha samimi bir etkinlik düzenleyerek, donanım ve yazılımda "AI vizyonunu" tanıtmayı planlıyor. Bu etkinlik canlı yayınlanmayacak, ancak Engadget, tüm gelişmeleri anbean aktaracak. Söylentiler, yeni tüketici odaklı Surface bilgisayarların tanıtılacağını işaret ediyor. Mart ayında tanıtılan Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6 gibi kurumsal modellerin aksine, bu yeni modellerin, daha az ısınan ve daha iyi pil ömrü sunan Qualcomm Snapdragon yonga setleriyle donatılabileceği konuşuluyor. Ancak bu yonga setleri, uygulama uyumluluğu ve işlem hızları konusunda bazı dezavantajlara sahip olabilir.

21 Mayıs Salı günü gerçekleşecek olan Build açılış konuşmasında Microsoft, diğer teknoloji devlerinin izlediği bir şablonu takip ediyor gibi görünüyor: Donanım duyurularını önce yaparak, geliştirici konferansında tamamen yapay zekâya odaklanmak. Apple ve Google'ın son haftalarda benzer stratejiler izlediği biliniyor; Apple, WWDC etkinliği öncesinde yeni iPad'leri tanıttı, Google ise I/O etkinliğinden hemen önce yeni Pixel 8a telefonunu duyurdu.

Microsoft yeni Surface modellerini tanıtıyor - Resim : 1

Microsoft'un açılış konuşmasında, Copilot AI'nın (muhtemelen daha etkileyici OpenAI destekli özelliklerle) Microsoft'un DNA'sına daha fazla entegre edilmesi bekleniyor. Bu entegrasyonun, cihaz seviyesinden (Windows) başlayarak şirketin devasa bulut altyapısına kadar uzanması planlanıyor. Salı günkü etkinlik büyük ölçüde Microsoft'un geliştirici topluluğuna hitap edecek olsa da, bu yeniliklerin son kullanıcılar için ne anlama geldiğini ve Pazartesi günü yapılacak donanım duyurularıyla nasıl bir uyum içinde olacağını merakla bekliyoruz.

Surface etkinliği, yeni tüketici odaklı modellerin yanı sıra Microsoft'un yapay zekâ stratejilerini donanım ve yazılımda nasıl entegre edeceğine dair ipuçları verecek. Qualcomm Snapdragon yonga setleriyle donatılmış yeni Surface cihazlarının, özellikle pil ömrü ve ısınma sorunlarına çözüm olabileceği düşünülüyor. Ancak, bu yonga setlerinin uygulama uyumluluğu ve işlem hızlarında bazı kısıtlamalar getirebileceği de belirtiliyor. Microsoft, diğer teknoloji devlerinin stratejilerini izleyerek, donanım duyurularını önce yapıp, geliştirici konferansında yapay zekâ yeniliklerine odaklanmayı tercih ediyor.

Sonuç olarak, Microsoft Build 2024 etkinliği, teknoloji dünyasının merakla beklediği yenilikleri ve Microsoft'un yapay zekâ alanındaki ilerlemelerini gözler önüne serecek. 21 Mayıs'taki açılış konuşması, geliştirici topluluğuna yönelik olsa da, yeni duyuruların son kullanıcılar için de önemli etkileri olacak. Microsoft'un yapay zekâ stratejilerinin ve yeni Surface cihazlarının, kullanıcı deneyimini nasıl şekillendireceğini hep birlikte göreceğiz.