OpenAI, ile Reddit arasında dev anlaşma

OpenAI, Reddit gönderilerini ChatGPT'ye koymak için anlaşma yaptı. Anlaşma, Reddit'in birkaç ay önce Google ile yaptığı anlaşmaya benziyor.

OpenAI, ile Reddit arasında dev anlaşma

OpenAI ve Reddit, Perşembe günü yaptıkları açıklamada, OpenAI'nin Reddit tartışmalarını ChatGPT'ye dahil etmesini ve Reddit'in kullanıcılarına yapay zeka destekli özellikler sunmasını sağlayacak bir ortaklık kurduklarını duyurdu. Bu iş birliği, OpenAI'nin araçlarının Reddit içeriklerini, özellikle güncel konuları daha iyi anlamasını ve göstermesini mümkün kılacak. Anlaşmanın bir parçası olarak, OpenAI, Reddit'te reklam ortağı olacak ve platformda reklam yayınlayacak.

Bu anlaşma, Reddit'in Şubat ayında Google ile imzaladığı ve değeri 60 milyon dolar olduğu bildirilen anlaşmaya benziyor. Reddit sözcüsü, OpenAI anlaşmasının şartlarını açıklamayı reddetti ve OpenAI de yorum taleplerine yanıt vermedi.

OpenAI, yapay zeka modellerini eğitmek için veri elde etmek amacıyla yayıncılarla giderek daha fazla ortaklık yapıyor. Son birkaç hafta içinde, Financial Times ve Dotdash Meredith ile anlaşmalar imzaladı. Geçen yıl, Politico ve Business Insider'dan haberler için Alman yayıncı Axel Springer ile ABD'de, Bild ve Die Welt'ten haberler için Almanya'da iş birliği yaptı.

OpenAI, ile Reddit arasında dev anlaşma - Resim : 1

Yeni düzenleme kapsamında, OpenAI, Reddit'in Veri API'sine erişim sağlayacak. Şirket, bu erişimin Reddit'ten "gerçek zamanlı, yapılandırılmış ve benzersiz içerik" sunacağını belirtti. Ancak, bu ortaklık sonucunda Reddit'in hangi yapay zeka destekli özellikleri platformuna ekleyeceği henüz belli değil. Reddit sözcüsü bu konuda yorum yapmayı reddetti.

Geçen yıl, Reddit'in veri erişimini geliştiricilere ücretli hale getirme kararı, çok sayıda üçüncü parti Reddit istemcisinin kapanmasına ve binlerce alt forumun protesto amacıyla kapanmasına neden olmuştu. Reddit, o dönemde büyük yapay zeka şirketlerinin verilerini ödeme yapmadan topladığını belirterek geri adım atmadı. O zamandan beri, Google ve OpenAI gibi şirketlerle yaptığı anlaşmalarla verilerini paraya dönüştürüyor ve bu şirketlerin yapay zeka modellerini eğitmek için ihtiyaç duydukları verilere erişim sağlıyor.

Bu anlaşma, OpenAI'nin Reddit'in zengin, gerçek zamanlı, insan tarafından oluşturulan ve genellikle yüksek kaliteli bilgiler içeren verilerine erişimini sağlayacak. Reddit, bu verileri monetizasyon stratejilerinin bir parçası olarak kullanırken, OpenAI de yapay zeka modellerini daha da geliştirmek için bu verilerden yararlanacak.