Yapay zeka yüzünden işten çıkarmalar devam ediyor!

Naughty Dog, Insomniac ve diğer stüdyolardan 900 personelin işten çıkarılması, sektördeki dalgalanmaların yeni bir yansıması.

Yapay zeka yüzünden işten çıkarmalar devam ediyor!

PlayStation, sektördeki değişim rüzgarlarına ayak uydurmak adına Naughty Dog, Insomniac ve diğer stüdyolarından toplamda 900 kişiyi işten çıkarıyor. Bu hamle, teknoloji ve oyun dünyasındaki dinamiklerin sürekli evrim geçirdiğinin ve firmaların bu değişimlere adaptasyonunun ne kadar kritik olduğunun altını çiziyor. Oyun severler ve sektör çalışanları için endişe verici bu gelişme, aynı zamanda endüstrinin geleceği hakkında önemli soruları da beraberinde getiriyor.

Oyun sektörü için kara bulutlar dağılmıyor, bu kez kötü haberler PlayStation'dan geliyor. Sony Interactive Entertainment (SIE), PlayStation bölümünden yaklaşık 900 personelin işine son vereceğini, bu da departmanın personel sayısının yaklaşık %8'ine tekabül ediyor.

Önemli PlayStation serilerinin arkasındaki stüdyolar olan Insomniac (Spider-Man ve Ratchet and Clank), Naughty Dog (The Last of Us) ve Guerrilla (Horizon) bu kesintilerden etkileniyor. Örneğin, Marvel's Spider-Man 2, piyasaya sürülmesinin üzerinden sadece üç buçuk ay geçmesine rağmen 10 milyon birim satmayı başardı. Sony'nin Londra Stüdyosu, PlayStation 5 için bir kooperatif çok oyunculu oyun üzerinde çalışıyordu, tamamen kapatılıyor; Firesprite de bazı personel kayıpları yaşayacak. Ayrıca, PlayStation'ın Teknoloji, Yaratıcı ve Destek ekiplerinden de işten çıkarmalar olacak.

ABD'deki PlayStation çalışanlarına işten çıkarıldıkları bugün bildirilecek. Sony, diğer bölgelerdeki işten çıkarmaları yerel yasalara ve düzenlemelere uygun şekilde gerçekleştireceğini, şirketin tüm küresel bölgelerindeki insanların etkileneceğini söylüyor.

Jim Ryan, bir e-postada personeline, "Dikkatli değerlendirme ve liderlik tartışmaları sonucunda, işi büyütmeye ve şirketi geliştirmeye devam etmek için değişikliklerin yapılması gerektiği açık hale geldi," dedi. "İşimizi bütünsel olarak değerlendirip, şirketin uzun vadeli sürdürülebilirliğine ve topluluğumuza sunmayı beklediği en iyi deneyimleri sağlamaya odaklanarak ilerlememiz gerekti."

Bu arada, PlayStation Studios'un başındaki Hermen Hulst, SIE liderliğinin stüdyolarını ve portföyünü değerlendirip çeşitli geliştirme aşamalarındaki projelere baktığını söyledi. Bu projelerden bazıları şimdi iptal edildi. Hulst daha fazla detay vermedi, ancak iptal edilen projeler arasında Londra Stüdyosu'nun üzerinde çalıştığı proje kesinlikle bulunuyor. Bloomberg'e göre, Firesprite'de erken geliştirme aşamasında olan bir canlı-servis Twisted Metal oyunu da iptal edilen projeler arasında.

Hulst, "Bu projelerde çalışmanın durdurulmasının, takım üyelerinin yeteneği veya tutkusunu yansıtmadığının altını çizmek isterim," diye yazdı. "Felsefemiz her zaman yaratıcı denemelere izin vermek oldu. Bazen, harika fikirler harika oyunlara dönüşmez. Bazen, en iyi niyetlerle başlanan bir proje, piyasadaki veya sektördeki değişiklikler nedeniyle planın değişmesine yol açar."

Hulst ayrıca, SIE'nin son on yılda PlayStation'ın tanındığı pahalı blokbuster tek oyunculu oyunları sunma şeklini ve uzun vadeli çok oyunculu oyunlar yaratma arzusunu dengeleme yaklaşımını yeniden değerlendirdiğini belirtti. "PlayStation Studios'un tanındığı sürükleyici, anlatı odaklı hikayeleri, hedeflediğimiz kalite çubuğunda sunmak, işleyişimizi nasıl yürüttüğümüzü yeniden değerlendirmemizi gerektiriyor," dedi Hulst. "Sosyal, çevrimiçi deneyimler sunmak ve PlayStation oyuncularına dünyalarımızı farklı yollarla keşfetme olanağı sağlamak, PC ve mobil gibi ek cihazlarda daha fazla oyuncuya ulaşma hedefimizle uyumlu." Hulst, işten çıkarmaların "zor bir karar" olduğunu ve etkilenen çalışanlara ellerinden gelen yardımı yapacaklarını belirtti.