Yazılım

ABD yapay zeka işine el attı! Adımlar tek tek belirlenecek

Beyaz Saray, yapay zekanın geleceği için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. İşte konunun detayları.

ABD yapay zeka işine el attı! Adımlar tek tek belirlenecek

Beyaz Saray, geçtiğimiz aylarda sorumlu yapay zeka geliştirmeyi bu yönetimin odak noktası haline getirdi, bir Taslak Yapay Zeka Haklar Bildirgesi yayınladı, bir risk yönetimi çerçevesi geliştirdi, yapay zeka araştırmasına adanmış yedi yeni Ulusal Akademi kurmak için 140 milyon dolar taahhüt etti. Salı günü ise yürütme organı, 2019'dan bu yana ilk kez Ulusal Yapay Zeka Ar-Ge Stratejik Planında bir güncelleme yayınlamanın yanı sıra kritik yapay zeka sorunları hakkında kamuoyu görüşü için bir talepte bulunma da dahil olmak üzere bu hedefe yönelik sonraki adımlarını duyurdu. Eğitim Bakanlığı ayrıca yapay zekanın öğrenciler üzerindeki etkileri ve riskleri hakkındaki merakla beklenen raporunu da yayınladı.

Federal hükümetin yapay zeka araştırmalarına yaptığı yatırımlara rehberlik eden OSTP'nin Ulusal Yapay Zeka Ar-Ge Stratejik Planı, Trump Yönetimi'nden bu yana güncellenmemişti. Plan, bu noktaya kadar sekiz temel strateji aracılığıyla kamunun haklarına, güvenliğine ve demokratik değerlerine zarar vermeden kamu yararına hizmet eden alanda sorumlu inovasyonu teşvik etmeyi amaçlıyor. Salı günkü güncelleme, Beyaz Saray'a göre "AI araştırmasında uluslararası işbirliğine ilkeli ve koordineli bir yaklaşım" kurarak dokuzuncusunu ekliyor.

OSTP yayınında, "Federal hükümet, AI gibi teknolojilerin sorumlu bir şekilde geliştirilmesini ve Amerikan halkına hizmet etmesini sağlamada kritik bir rol oynuyor" dedi. "Uzun yıllar boyunca yapılan federal yatırımlar, bugün endüstriye ve topluma güç veren AI yeniliklerinde birçok önemli keşfi kolaylaştırdı ve federal olarak finanse edilen araştırmalar, alanın gelişimi boyunca AI'da ilerlemeyi sürdürdü."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.