Yazılım

Pegasus casus yazılımı ortalığı karıştırdı!

Halkı gözetlemek için NSO Group'un Pegasus casus yazılımını kullanan ülkeleri duymak alışılmadık bir durum değil ancak şimdi bir hükümetin kendi kendini gözetlediğine dair endişeler var.

Pegasus casus yazılımı ortalığı karıştırdı!

The New York Times ve The Washington Post kaynakları, Pegasus'un Meksika'nın insan hakları müsteşarı Alejandro Encinas'ın ve Başkan Andrés Manuel López Obrador'un uzun süredir müttefiki olan Encinas'ın ofisinin en az iki üyesinin telefonunda bulunduğunu iddia ediyor. Bir suçluya işaret eden kesin bir kanıt olmasa da, bu, Encinas'ın 2014'te Iguala'da 43 öğrencinin ortadan kaybolması da dahil olmak üzere 2018'den beri askeri gücün kötüye kullanıldığı iddialarını soruşturduğu için geliyor.

The Post'a konuşan bir kaynağa göre Toronto Üniversitesi merkezli Citizen Lab araştırma ekibi, 2022 denetiminde Pegasus'u tespit etti. The Times, Encinas'ın telefonunun birden fazla kez ele geçirildiğini söylüyor, buna geçen yıl Iguala'daki kaybolma olaylarını araştıran komisyonun başında olduğu dönem de dahil. Encinas trajediden polisi, orduyu, bazı yetkilileri ve uyuşturucu kaçakçılarını sorumlu tuttu. Encinas görünüşe göre bu mart ayında Obrador'a casusluk hakkında bilgi verdi ancak o zamandan beri sessiz.

Pegasus casus yazılımı ortalığı karıştırdı!

Encinas, Citizen Lab ve Meksika Savunma Bakanlığı yorum yapmaktan çoktan kaçındı. NSO Group, The Times'a yaptığı açıklamada, kötüye kullanıma ilişkin "tüm güvenilir iddiaları" incelediğini ve sorun bulduğunda sözleşmeleri sonlandırdığını söyledi.

Bir basın toplantısında Obrador, iddia edilen gözetleme olayını en aza indirdi ve ordunun suçlanacağına inanmıyor. Bununla birlikte, yolsuzlukla mücadele eleştirmenleri Ángela Buitrago ve Eduardo Bohorquez, Meksika ordusunun Encinas'a misilleme yapmak için Pegasus'u kullanıyor olabileceğinden endişe ederek, bu süreçte etkili bir hükümet gözetimi olmadığını ortaya koyuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.