Yazılım

Adobe, Flash desteğini sonlandırıyor!

Adobe, Flash desteğini ne zaman sonlandıracağını açıkladı. Güvenlik açıkları ile dolu olan Flash'ın günleri sayılı.

Adobe, Flash desteğini sonlandırıyor!

Adobe, 2010 yılında Flash uygulaması ile iOS ekosistemine girmek için girişimlerde bulunmuştu. Ancak Steve Jobs, Flash'ta güvenlik açıkları bulunduğunu ve geleceğin HTML5'te olduğunu gerekçe göstererek Flash'ı platformuna dahil etmemişti. Safari tarayıcısından da Flash desteğini yıllar önce kaldırarak büyük tepki alan Apple, sonunda haklı çıkmayı başardı.

Adobe, Flash desteğinin 2020 yılında tamamen sonlandırılacağını açıkladı. Aradan geçen 7 yıl sonra Apple'ın sözüne gelen Adobe, bir darbeyi de tarayıcılardan yiyecek. Microsoft Edge 2019 yılında Flash desteğini sonlanıracak. Chrome ve Firefox ise Flash'ı çalıştırmak için kullanıcıdan izin isteyecek.

1501051464_adobe-flash.jpg

Onlarca yamaya rağmen güvenlik açıkları ile dolu olan Flash, günümüz teknolojisinde çok yavaş kalıyor ve Flash kullanan siteler oldukça ağır işliyor. Artık internetin geleceği HTML5'e bağlı. Bakalım hala Flash kullanan siteler 2020 yılına kadar HTML5'e geçiş yapacak mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.