Yazılım

Android ve iOS'ta virüs alarmı!

Android ve iOS platformalrında truva atı tespit edildi.


Android ve iOS kullanıcılarını hedef alan ve kullanıcıların telefon defterlerindeki bilgileri çaldığı tespit edilen bir truva atı niteliğindeki uygulama platformlardan kaldırıldı. Bu virüs, mobil cihazlarınıza bir arkadaşınızın size gönderdiği, bir uygulamayı indirmenizi öneren anlamsız bir mesajla geliyor. Tabi ki kullanıcılar arkadaşlarından geldiğini düşündükleri uygulamayı güvenerek indiriyorlar.

Güvenlik yazılımcısı Kaspersky Lab'in uyarısı üzerine Apple ve Google, "Find and Call" adlı uygulamayı, App Store ve Google Play'den kaldırdılar. Securelist sitesi bo konuda yaptığı açıklamada, "mesajın ilk başta bir SMS tabanlı kötü amaçlı yazılım sanıldığını, ancak analizler sonucunda uygulamanın telefon defterlerindeki bilgileri çalan bir truva atı virüsü olduğunu anladıklarını" söyledi.

1341574564_find-and-call-troj.jpg

Bu virüs uygulama kullanıcı bilgilerini başka bir server'a aktarıyor ve indirilip yüklendiğinde, telefon defterindeki telefonları ve diğer bilgileri çalıyor. Bilgiler çalındıktan daha sonra SMS spam kampanyalarında kullanılıyor.

Kullanıcı bu virüs uygulamayı yüklendikten sonra ne zaman adres defterine yeni bir kayıt girmek istese tıklamalası için bir URL adresi geliyor. GPS koordinatlarının girilmesini isteyen virüs, sosyal medya ağları e-mail hesaplarına da bağlanılmasını istiyor. Rus teknoloji blogu http://www.appleinsider.ru/, virüsün kaynağını araştırarak spamlerin bir böcekten kaynaklandığını tamir edilmekte olduğunu söyledi.

1341574583_find-and-call.png

Uzmanlar yaptığı uyarıda, iyi huylu görünen ancak şahsi bilgileri çalan bu yazılımı indirmiş olan iOS ve Android kullanıcılarının "Find and Call" uygulamasını mobil cihazlarından kaldırmaları gerektiği konusunda uyardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.