Yazılım

Android virüs tehdidi altında!

Android cihazlar tehlikede mi?


Güvenlik araştırmacıları Android'e giren bu virüsü araştırıyor. Bulgulara göre bu cihaz Google'ın yazılımıyla çalışıyor ve sahte e-mailler kullanarak spam potansiyeli taşıyor. Bu hafta başında Sophos ve Microsof'tan talep almalarına rağmen bu e-mailler Android cihazları tehlikeye sokuyor.

Muhtemel tahminlere göre bu virüs Yahoo Mail vasıtasıyla bulaşıyor. Mesajın içeriğinde "Yahoo Mail for Android"  yazıyor. Microsoft mühendislerinde Terry Zink Android için bazı tavsiyelerde bulundu. Fakat Android cihazların giderek çoğalması nedeniyle bu virüs tahmin edilenden daha yaygın olabilir. Zink'in teorisine göre bu virüs Android cihazlarda başladığı için Android cihazlardan geliyor.

1341563831_jubilantandroid0-580x408.jpg

Sophos'un baş güvenlik uzmanı Chester Wisniewski'ın tavsiyesine göre şirketin kendi bulgularını tekrar gözden geçirmesi gerekiyor sahte kimlik tanımlamasından kaynaklanan bir hata olabilir. Wisniewski bu virüsün Android cihazlardan gelip gelmediğini henüz bilmediklerini belirtiyor. Android'in Yahoo uygulamasının kontrol edilmesi gerektiğini ibelirtiyor.

Google hala Android cihazlarının masumiyetinin arkasında duruyor. Android'den yayıldığını belirten bir kanıt yok. Bu virüs bilgisayarlar tarafından da yayılmış olabilir. Detayları araştırmaya devam edeceğiz şeklinde açıklama yapıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.