Yazılım

Windows 8, masaüstünün sonunu mu getirecek?

Yeni bir rapora göre onların yerini Metro arayüzü ve Windows RT tabanlı cihazlar alacak.


Değerlendirmelere göre Windows 8'in ve yeni Metro arayüzünün ortaya çıkışı ile geleneksel Windows masaüstünün sonu gelecek. "Windows 8 bildiklerimizi değiştiriyor"  isimli Garnter'ın yeni raporunda masaüstü ve geleneksel uygulamaların sonunun geldiği belirtiliyor. Rapora göre onların yerini Metro arayüzü ve Windows RT tabanlı cihazlar alacak.

Teknolojik sıçramaları sıkça görmüyoruz. Bunu sadece bir kere, DOS'dan, Windows NT teknolojisine geçtiğimizde görmüştük diyen Gartner istemci ve mobil bilişim başkan yardımcısı Steve Kleynhans'in düşüncesine göre Windows 8, Windows için büyük bir güncellemeden öte, bir teknolojik sıçramayı temsil ediyor.

1341559009_6a00d83451c9ec69e20167654297ea970b-500wi.jpg

Kullanıcı bilişimi dünyası değişiyor ifadelerini kullanan Kleynhans, "PC'ler, bilişim alanında hala kritik öneme sahip olsalar da artık kullanıcılara hizmet ve uygulama sunan tek cihaz değiller. Akıllı cepler ve tabletler, giderek daha fazla kullanıcının birincil cihazı rolünü oynuyorlar ve bu cihazların çoğu, Microsoft dışındaki üreticilerden geliyor." dedi.

Gartner'a göre kullanıcıların çoğu, 10 yıl veya daha uzun bir süre Win32 uygulamalarını kullanmaya devam edecek ama Microsoft, Windows RT'yi yeni geliştirmeleri yürüteceği stratejik platformu olarak konumlandırmıştı.

Aynı raporda, Windows 8'e geçen işyerleri, eski uygulamaları masaüstünde çalıştırmaya devam edecek ama 2020'de kullanıcıların büyük bölümünün zamanının yüzde 10'undan az bir kısmını Win32 uygulamalarıyla harcayacağını, odak noktasının Metro uygulamaları olacağı belirtiliyor.

Ayrıca Gartner, Windows masaüstü uygulamalarının ve eski Windows yazılımlarının sonraki Windows yayınlarıyla beraber düşeceğini tahmin ediyor ve Win32 uygulaması geliştirmeyi düşünen işyerlerine Metro'ya geçmelerini tavsiye ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.