Yazılım

Apple macOS Big Sur güncellemesini yayınladı! İşte yenilikler

Merakla beklenen macOS Big Sur güncellemesi Apple tarafından yayınlandı. İşte gelen yenilikler!

Apple macOS Big Sur güncellemesini yayınladı! İşte yenilikler

Çok uzun zamandan beridir bu haber bekleniyordu. Şu ana kadarki en büyük macOS güncellemesi olan macOS Big Sur, artık kullanıcılar tarafından Mac App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. 12.5 GB boyuta sahip olan bu yeni işletim sistemi ile beraber kullanıcıları tasarım dili başta olamak üzere daha pek çok yeniliğin beklediğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Güncellemenin hangi bilgisayarlara yüklenebileceğini ise aşağıdan görebilirsiniz.

2015 ve sonrası MacBook

2013 ve sonrası MacBook Air

2013 sonu ve sonrası MacBook Pro

2014 ve sonrası iMac

2017 ve sonrası iMac Pro

2014 ve sonrası Mac mini

2013 ve sonrası Mac Pro

ayrıca Apple M1 işlemcisine sahip olan MacBook ve Mac Mini modelleri Big Sur yüklü olarak geliyor.

Apple macOS Big Sur güncellemesini yayınladı! İşte yenilikler

macOS Big Sur, demin de ifade etmeye çalıştığımız gibi birçok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Gelin bu yeniliklere hep birlikte göz atalaım.

Safari: Yenileştirilmiş Safari, gizlilik ve güvenlik anlamında artık kullanıcısına çok daha fazla güven veriyor.  Örnek vermek gerekirse eğer kayıtlı parolalardan biri ele geçirilirse Safari bunu kullanıcıya bildiriyor ve daha güvenli bir şifre seçilmesini sağlıyor. Ayrıca zenginleştirilmiş içeriği sayesinde kişiselleştirme seçenekleri öne çıkıyor.

Apple macOS Big Sur güncellemesini yayınladı! İşte yenilikler - Resim : 1

Yeni sekme ekranı: Geliştirilmiş yeni sekme tasarımı sayesinde artık mouse ile bir sekmenin üzerine geldiğiniz zaman sekmenin önizlemesini görebileceksiniz.

Apple macOS Big Sur güncellemesini yayınladı! İşte yenilikler - Resim : 2

Memoji kullanımı: macOS Big Sur ile birlikte memoji kullanımı Mac üzerinden de düzenlenebiliyor.

Kişiye özel başlangıç sayfası: Kullanıcılar kendi belirledikleri bir resmin başlangıç sayfasında yer almasını sağlayabiliyor. Buna ek olarak kullanıcılar başlangıç sayfasında görecekleri seçenekleri de kendileri belirleyebiliyor.

Apple macOS Big Sur güncellemesini yayınladı! İşte yenilikler - Resim : 3

Bildirim merkezi: Birçok noktada olduğu gibi bildirim merkezinin tasarımsal yapısı da değişiyor. Artık kullanıcıları çok daha detaylı ve farklı sunumlar bekliyor.

Dock: Dock da yeni tasarım yapısı ile beraber farklılaşıyor. Favori uygulamalara ulaşmak eskisinden daha kolay hale geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.