Yazılım

Apple Maps - İnceleme

İşte Apple'ın ilk harita uygulaması: Apple Maps!


Öncelikle iOS 6'da Google Maps yerine Apple'ın kendi haritasını kullanması için geçerli sebepler vardır fakat hatasız çalışmayan bir harita, özellikle önceki haberimizde belirttiğimiz  hataları düşünürsek, Apple'ın stabil yapısını bozdu diyebiliriz. Google Maps yerine hatalı bir Apple haritası son zamanlardaki Apple tartışmalarının tuzu biberi oldu.

Şimdi hep birlikte Apple'ın yeni haritasını inceleyelim. İlk ele alacağımız özellik adım adım sesle komut verilebilme özelliği. En iyi özelliklerden biri olan sesli komut sistem Siri bazlı çalışıyor. San Francisco sokaklarında test ettiğimizde Siri'nin başarılı bir şekilde adım adım haritayı yönlendirebildiğin görüyoruz.

Arama ve harita detaylarında bazı eksiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Google Maps bu konuda çok tecrübeli ve sürekli gelişme kat eden bir sistem. Apple Maps'i test ettiğimizde çok bilinen yerleri kolayca bulabiliyor ancak fazla detaya rastlanmıyor. Ayrıca bilinmeyen yerleri ararken de çok uzak sonuçlar getirebiliyor.

Bir diğer eksiklik ise toplu taşıma seçeneklerinin kaldırılmış olması. Metro, otobüs, tren ya da diğer toplu taşıma araçları iOS 5'te bulunuyordu fakat iOS 6'da bulunmuyor. Evet Apple'ın kendi haritasını yapması çok iyi bir gelişme fakat önceki işletim sistemini aratması yeni işletim sistemine nasıl bir avantaj kazandırır?

3D görünüm iOS 6'nın ilk bakışta etkileyen özelliklerinden bir tanesi, tabi belli şehirlerde. Kaydırma ve iki parmağınızı kullanarak yapacağınız dokunma işlemleriyle kolaylıkla 3 boyutlu alanda gezinti sağlanıyor.

Apple Maps firmanın ilk harita girişimi oldu. Bu nedenle kimse Apple'dan ilk aşamadan mükemmellik beklememeli. Ancak Apple bir çok konuda 'ilk'lere imza atmış bir firma olarak da bu kadar hatayla şaşırttı diyebiliriz. Google'ın iOS için yapacağı harita uygulaması konusunda yeni gelişmeler gelen kadar iPhone'unuzu güncelleştirme konusunda beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Artılar: Apple'ın iOS 6 ile yayınladığı yeni haritası sesinizle adım adım ilerleyebiliyor. 3D görünüm de etkileyici ve kolaylaştırıcı özellikler arasında diyebiliriz.

Eksiler: Arama sonuçları bazen alakasız cevaplar verebiliyor. Bir çok bölge de detaylı görünüme sahip değil. Arama sırasında beklenmedik hatalar verebiliyor. Toplu taşıma da arama seçeneklerinden kaldırılmış.

Yorumlar
Misafir
dislike iphone
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.