Beklenen haber geldi ve ChatGPT resmen yasaklandı

Son zamanların en popüler isimlerinden biri olan yapay zeka ChatGPT, ilk yasağını aldı.

Beklenen haber geldi ve ChatGPT resmen yasaklandı

Yıllardır tartışılan ve komplo teorisyenlerinin en sevdiği konuların başında gelen yapay zeka, her geçen gün biraz daha günlük hayatımızın içerisine girmeye devem ediyor. Ancak biz bu yapay zekayı daha çok akıllı telefonların kameralarında, bilgisayarların performans ayarlarında gördüğümüz için çok fazla ciddiye almıyoruz. Ancak OpenAI tarafından geliştirilen ve bir insan gibi muhabbet edilebilen ChatGPT bir anda her şeyi değiştirdi.

İlk başlarda eğlenceli sohbetler yapabilmek için kullanılan ancak çok kısa süre içerisinde milyonlarca insan tarafından bilinir hale gelen ChatGPT, haliyle kullanım amacında da değişime uğradı. Özellikle öğrenciler tarafından ödevler için kullanılmaya başlanan yapay zeka, bu konuda başarılı sayılabilecek bir performans sergilediği için kısa sürede tüm dünya genelindeki öğrencilerin de kurtarıcısı oldu.

Beklenen haber geldi ve ChatGPT resmen yasaklandı

Bununla birlikte sonuç itibariyle bu verilerin tamamını internetten toplayan ChatGPT’nin aslında öğrencilerin sandığından çok daha fazla hatalı yanıt verebiliyor olması ve daha da önemlisi öğrencileri kolaycılığa alıştırması, New York eğitim departmanının harekete geçmesine neden oldu.

Dün yazılı bir açıklama yapan departman yetkilileri, bundan sonra eyalet sınırları içerisindeki hiçbir okul ağından ChatGPT’ye erişim sağlanamayacağını duyurdu. Bu hamlenin arkasında yatan şeyin, yapay zekanın ta kendisi olduğunu belirten yetkililer, öğrencilerin eleştirel bakış açısı kazanmalarına engel olan ChatGPT’nin akademik başarıya da ket vuracağını düşünülüyorlar.