Yazılım

Binlerce Android uygulaması çocukları izliyor!

ABD'de de araştırmacıların ortaya çıkardıkları bilgilere göre, 3,337 aile ve çocuk odaklı Android uygulamasının çocukların verilerinin topladığı keşfedildi.

Android uygulamaları çocukları izliyor!

Lisanssız mobil uygulamaları bazen yasaların izin verdiğinden daha fazla veri toplayarak sınırlarını aştığı artık her sosyal medya kullanıcısının bildiği bir gerçek.

Bu tarz uygulamaların ne kadar büyük tehlikeler oluşturabileceğini yakın bir zamanda Facebook'un veri skandalında görmüştük. Peki bu durum sadece Facebook ile mi sınırlı? Google Play'deki 3,337 aile ve çocuk odaklı Android uygulamalarının çocukların verilerini uygunsuz bir şekilde topladığı ortaya çıktı.

Özellikle mobil uygulamalar başta olmak üzere birçok dijital ürünün verilerimizi bizden izinsiz olarak topladığı biliniyor. Bununla birlikte yetişkin bireylerin neyi sevdiği, nerelere gittiği ya da ne izlediği gibi bazı bilgilerin toplanması her ne kadar tepki çekse de mevcut ekonomik sistem içerisinde anlaşılabilir bir şey olarak görülebilir. Ancak iş küçük çocuklara ilişkin verilerin toplanmasına gelince durum sadece reklam amaçlı veri toplamanın ötesine geçiyor ve bir nevi istismar olarak adlandırılmaya yol açıyor.

ABD'de de araştırmacıların ortaya çıkardıkları bilgilere göre, 3,337 aile ve çocuk odaklı Android uygulamasında küçük çocukların verilerinin toplanıldığı keşfedildi.

Araştırmacılar, keşiflerinin yasal bir sorumluluk taşımadığını belirtirken iOS verilerinin olmamasının bu veri çalma işleminin ne kadar yaygın olduğu hakkında net bir bilgi veremeyeceklerini de söylediler. Ortaya çıkartılan bu bilgiler sonrası nasıl bir adım izlenir bilinmez ancak dijital yaşamın ve teknolojinin gelişmesiyle insanoğlunun ne kadar tehlikeli bir çağa sürüklendiğide gözler önüne serilmiş durumda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.