Yazılım

Bir iPhone fotoğrafçısının en iyi uygulamaları

İşte sizlere iPhone'da kullanabileceğiniz en güzel fotoğraf uygulamaları!

Bir iPhone fotoğrafçısının en iyi uygulamaları

'Aaa renkli ekranlı cep telefonu çıkmış, hem de fotoğraf bile çekebiliyor'dan kendine 'instagram fotoğrafçısı'diyenlerin olduğu, yetmeyip bir de sergi açmayı bile düşündükleri günlere nasıl geldiğimizi anlamak güç. Oysa çok değil, daha on sene öncesinden bahsediyorum. Gelin görün ki şimdi o günler bize taş devrinden de uzak geliyor.

Bu durumdan şikayetçi değilim. Aksine gayet de memnunum. Fotoğraf çekmeyi de çektirmeyi de çok seven ancak bunu olabildiğince amatörce yapan biri olarak çıkan her yeni uygulamaya kollarım açık. Peki, fotoğraf adına en beğendiğim uygulamalar neler?

Fotoğraf deyince mabedimiz haline gelen Instagram başka tabii ki. Çünkü başka programlar kullansak, fotoğraflarımızı başka uygulamalarda kolajlayıp, filtrelesek de dönüp dolaşıp fotoğrafımızı paylaştığımız yer Instagram oluyor.

Ancak cep telefonlarımızdan fotoğraf çekip, sosyal medyada bu paylaşmak bu kadar popülerken Instagram bize yetmiyor. Filtreler dışında başka şeyler de eklemek istiyoruz fotoğraflarımıza. Ben bugün telefonumda fotoğrafa dair ne var ne yok, faydaları nedir, neden kullanıyorum paylaşmak istedim.

Başlıyoruz...

Instagram: Akıllı telefon alanların ilk indirdiği uygulamalardan biri Instagram. Nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır artık anlatmaya bile pek gerek yok; kendisi çoktan sosyal medyanın dört büyükleri arasına girdi bile(sosyal medyanın dört büyükleri; Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare). Önceden sadece iPhone'larda kullanılabilen Instagram, adroide geldiğinde çok kısa bir sürede kullanıcı sayısını katladı. O gün bu gündür de büyümeye devam ediyor. Evet, Instagram iyi güzel hoş da bir şeylerin de değişmesinin vakti geldi sanırım; yeni özellikler eklenmesini dört gözle bekleyen kullanıcılardan biri de benim. Ben böyle Instagram'da bir yenilik beklerken geldi, ancak mobile değil. Geçtiğimiz hafta Instagram web profillerini duyurdu. Artık her Instagram kullanıcısının bir de web profili var . Eğer instagram.com/kullanıcıadı 'nızı girerseniz siz de kendi profilinize ulaşabilirsiniz. Birkaç Instagram kullanıcısından duyduğum kadarıyla bazı profiller henüz web'deki yerini almamış. Sabredin, siz de yakında instaweb'inizi görebilirsiniz.

1352844340_img2406.png
Takip etmek isterseniz kullanıcı adım; burcusaygi

Konudan çok uzaklaşmayıp tekrar fotoğrafa dönecek olursak Instagram için küçük bir ip ucu verebilirim; 'Instagram'da doğru caption fotoğraf kurtarır'. Siz de fotoğrafınıza uygun doğru hashtag'leri ekleyerek daha çok beğeni ve ona bağlı olarak daha çok takipçi sahibi olabilirsiniz.

Aviary: 'Instagram gibi ama çok daha fazlası' Aviary'i tanımlamak için söyleyebileceğim en net cümle. Aviary fotoğrafınız üzerinde birçok değişiklik yapmanıza fırsat veriyor. Fotoğrafınızın ışığında değişiklik yapabilir, kesip biçip yeniden bir şekil verebilir, sticker'lar ekleyebilir ve tabii ki filtrelerden geçirebilirsiniz. Sonunda ise bambaşka bir şekle bürünen fotoğrafınızı ister Facebook, Twitter, Flickr ya da Tumblr hesaplarınızda paylaşırsınız, ister hiçbir yerde paylaşmadan fotoğraf albümünüze kaydedersiniz.

1352842276_img2415.png1352842300_img2420.png
Aviary'nin en çok kullanıdığım özelliği fotoğrafı kesebilme; böylece fotoğrafıma yeni bir şekil verebiliyorum. Sonra mı? İtiraf etmek gerekirse Aviary'da kestiğim ve şekillendirdiğim fotoğrafı Instagram'da paylaşıyorum. Çünkü Aviary'nin bir sosyal mecra olma özelliği yok.

1352842309_img2416.png1352842319_img2417.png
1352842328_img2418.png
Aviary'nin en yalın formunu App Store'dan ücretsiz indirebilirsiniz. Daha çok filtre ve sticker içinse bir üst versiyonu satın alabilirsiniz. En yalın Aviary versiyonunun bile temel düzeltmeler için çok kullanışlı olduğunu söylemekte fayda var.

InstaFrame: Fotoğraf kolajsız olmaz. App Store'da birçok kolaj uygulaması bulabilirsiniz. Birkaçını denesem de en memnun kaldığım InstaFrame oldu. Çerçeveleri renkli ve desenli kullanmayan, kolajdan beklentisi çok yüksek olmayan biri olarak InstaFrame'den gayet memnunum.
InstaFrame'de fotoğraflarınız birleştirdikten sonra sosyal medya hesaplarınızda paylaşabileceğiniz gibi fotoğraf albümünüze kaydedebilir, daha sonra kolajlanmış fotoğrafınızı filtrelerden geçirmek üzere başka programlarda da kullanabilirsiniz.

1352842348_img2422.png
InstaFrame'i App Store'dan ücretsiz indirebilir, bu kadar kolaj önerisi bana yetmez derseniz bir üst versiyonu satın alıp, daha farklı kolaj örnekleriyle fotoğraflarınızı birleştirebilirsiniz.

Skitch: Fotoğrafı çektik, Aviary'de kestik biçtik, InstaFrame'de kolaj yaptık ama üzerine bir de yazı yazmak, bir şeyler çizmek istiyoruz. İşte bunu yapabileceğiniz uygulama Skitch!! Skitch'de fotoğrafınızın üzerine yazı yazabilir, bir şeyler çizebilirsiniz. Dilerseniz fotoğrafınızda gözükmesini istemediğiniz kişi, yazı ya da her neyse onları kareliyebilirsiniz de. Böylece gözükmesini istemediğiniz şeylere kendi sansürünüzü uygulayabilirsiniz.

1352842354_img2423.png1352842363_img2424.png
Skitch'de sadece fotoğraf değil uygulamanın size sağladığı, yerinizi bildiren harita üzerine de içinizdekileri dökebilirsiniz. 'Yok, bana harita da fazla' derseniz Skitch size boş bir sayfa da veriyor.

1352842371_img2425.png
Skitch'de istediğiniz zemin üzerine yazıp çizdikten sonra yeni fotoğrafınızı ister mail adresinize gönderebilirsiniz isterseniz de fotoğraf albümünüze kaydedebilirsiniz. App Store'dan ücretsiz indirebileceğiniz uygulamayı iPhone'un küçük ekranında kullanmakta zorlanırsanız iPad'de denemenizi öneririm. Özellikle el yazısında ve çizimlerde büyük ekranda çok daha rahat hareket edebilirsiniz.

Pix: Eğer farklı filtreler kullanmaktan hoşlanıyorsanız Pix tam size göre bir uygulama. Birçok farklı filtre bulabileceğiniz uygulamada filtrelediğiniz fotoğrafa efektler de ekleyebilir, ister duman ister sis ister yaprak efektleriyle fotoğrafınıza bambaşka bir görünüm verebilirsiniz.
1352842386_img2454.png1352842378_img2453.png
Filtre ve efektler dışında Pix'de bulabileceğiniz bir diğer özellik ise çerçeveler; birçok değişik çerçevenin olduğu uygulama siz eğer 'o kadar filtre, efekt ve çerçeve var nasıl deneyeyim hepsini'derseniz diye bir de kolaylık düşünmüş. Uygulamadaki şimşek simgesine basarsanız Pix fotoğrafınız için seçtiği değişik filtre ve efektler uygulayacaktır.

1352842394_img2455.png
Pix'in bir güzel yanı da filtre üstüne filtre uygulayabilmeniz. Yani tek filtreli dönemle vedalaşma vakti geldi. Pix'e App Store'dan ücretsiz ulaşabilirsiniz.
Akıllı telefonlarımız cebimizde olduğu sürece biz de birer mobil fotoğrafçı olma yolunda hıza ilerliyor olacağız. Her ne kadar artık çocukluğumuzda kalan o bir telaş fotoğrafçıya koşup bastırdığımız fotoğraflarımızın yerini tutmayacak olsa da fotoğraf albümlerinin yerini artık uygulama arşivlerindeki fotoğraflarımız almaya başladı. Olsun; teknoloji bu kadar hızlı ilerliyorken ben yakın bir zamanda fotoğraf baskısı yapan cep telefonlarının çıkacağından da ümitliyim.

Yüzümüzden gülümseme eksik olmasın. Ne de olsa her an birileri fotoğrafınızı çekebilir.

p.s. Ne zamandır fotoğrafa balık gözü objektifle çekilmiş izlenimi veren bir uygulama arıyorum. Birçok uygulamayı indirip denedim ancak hiçbirini beğenmedim. Bilen, gören, duyan varsa yorumda paylaşırsa çok sevinirim.

Bu kadar fotoğraf demişken günün sözü de konumuza uygun olsun:
1352842735_foto.jpg
Yorumlar
Misafir
canım ya uğraşmış o kadar +rep
Cevapla
Fisheye :)
Cevapla
Faydalı oldu tşkrler
Cevapla
Misafir
Fisheye pro'yu önerebilirim. Farklı lens ve filtreleri var, ben ücretli uygulamayı indirdim.
Cevapla
Misafir
ios'u bilmiyorum ama android kullanıcisıysaniz 4.0 daki galeri kisminda var balik gözü efekti
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.